2. espresso maraton – v Brně

Jaké si v českých kavárnách můžeme objednat espresso? A v jakém stavu nám ho přinesou? Tyto otázky si klademe všichni, ale pan Cuketka o tom přestal jen donekonečna mluvit, dal dohromady několik lidí a vyrazil před časem do ulic Prahy najít odpovědi.

A tak vznikl 1. espresso maraton v Praze. Výsledky pečlivě sepsal a vyhodnotil. Doporučuji pečlivě prostudovat, jsou ZDE.

Vyčerpávající zápas v Brně 

Po pražském kávovém klání se téměř povinně nabízí zjistit stav espressa v Brně. A tak vyráží do ulic centra Brna trio ve složení ChilliJulie – zmlsaná amatérka s vášní pro pití kávy, pan Cuketka – školený food kritik a espresso nadšenec a Jarda Tuček, propagátor dobrého espressa u nás. Všichni vyzbrojeni lžičkami (bacha, Cuketka si rozhodně s nikým vyměňovat bacily nehodlá) a nadšením k ochutnání dobré kávy.

Hodnocení probíhalo (shodně s Prahou) podle formuláře poroty ze soutěže Mistr kávy s hlavním důrazem na chuťovou a vizuální vyváženost nápoje. Čeho lze dosáhnout? Za espresso až 63 bodů, cappuccino 39 bodů a 6 bodů si podnik nahoní za celkovou koncepci. Celkem tedy 108 bodů. Na hodnocení se musí shodnout všichni, pokud ne, hlasuje se. Chuť obou nápojů má tentokrát výrazně větší váhu než vytřená podlaha nebo úsměv servírky.

 

S objednávkou je obecně dost problém. Ve většině podniků nastává zmatek už v pojmu espresso. Musíte prostě mávat, ukazovat a upřesňovat, co že to vlastně chcete. Ráda bych zdůraznila, že espresso je jen jedno a všechny debaty kolem jsou zbytečné. Nejčastěji tedy dostáváme piccolo střihnuté malým espressem a poté jsme rozčarováni nad „kýblem kávy“. Navíc předpoklad kvality kávy pozná zkušené a vycvičené ucho téměř ihned po příchodu do dveří. Mele mlýnek čerstvě vaši dávku kávy? Jaký zvuk vyluzuje tryska při napěnění mléka? Zkuste si to až příště půjdete na kávu, sedněte si k baru, poslouchejte a dívejte se, co přesně barista s vaší kávou dělá.     

Tři, dva, jedna START!

Můžu svědomitě říct, že to byla dřina a že z nás lilo celou dobu. Výsledkovou listinu věším z posledních sil rezavým hřebíkem na nástěnku a nakukuji k sousedovi, je to systematik, má to i s tabulkou!

Kavárna Alfa– mimo soutěž

ulice Poštovská

Kavárnu Alfa v Poštovské ulici jsme nakonec museli z hodnocení vyřadit, i když se zařadila na první místo. S dodavatelem kávy Filicori Zecchini se známe a naše návštěva zde byla ohlášena. Přesto jsme se pokusili o objektivní hodnocení obou přinesených nápojů. Cappuccino bylo excelentní, mikropěna s latteartem ukázková, poměr kávy, mléka i pěny vyvážený – právem nejvyšší ohodnocení, troufám si říct, že v Alfě dostanete nejlepší cappuccino standardně a „na potkání“. Espresso mělo snížené hodnocení za chuťovou vyváženost a servis. Koncept kavárny je jasný: ideální lokalita v centru, káva jako hlavní artikl ve výborné kvalitě, espresso za cenu 29 Kč, sázka na školenou obsluhu a značku kávy. Cuketka je zmaten a ztrácí definitivně svou dobře střeženou lžičku.

 
 

Top Pellini, 1. místo

Jakubské náměstí 4

Kavárna, kde potkáte Itala se šálou na stojáka u baru. A přišel na kávu. Nejlepší espresso z hodnocených. První podnik po Alfě, kde mám chutť cappuccino dopít do konce, i když pěna není v ideální kondici. Zajděte si, stojí to za to, tleskám vestoje a gratuluji k prvnímu místu.

 
 

Rendez-vous, 2. místo

Moravské nám. 4

Koncept je klasické café, jsme tu tedy správně. Espresso s ovocnými tóny v chuti příjemně překvapilo. Cappuccino s výraznější stopou po mléku, ale podstata nápoje byla chutná. Výborně, znamenám si do deníčku.  

Spolek, 3. místo

Orlí 22

Legendární kavárna s atmosférou domácího salonu či pracovny, čítárna a místo pro myšlenkové zahloubání a všemožné kulturní počiny splňuje přesně to, co očekáváte. Srovnejte si hodnocení s pražskou částí maratonu a podívejte se na výsledky ve Spolku. Bezchybný servis kávy, chuťově velmi dobré espresso za skvělou cenu. Gratuluji, dejte si kávu ze Spolku.

 
 

Cafe Steiner, 4. místo

Gorkého 9

Kavárna mimo centrum a místo, kde to lidmi žije. Jakmile zůstal jeden člen týmu bez dozoru, hned mu místní nabízejí numerologický rozbor, proč si ho nestřihl? Stoleček s lavicí venku a káva na sluníčku. V hodnocení čtu poznámku: „pohodáři s cappuccinátorem“ a přesně tak zde pobyt působí. Kvalita kávy není nejlepší, obzvlášť u cappuccina jsou rezervy (pěna, všudypřítomná skořice). Ale po rozhovoru s obsluhou (aneb Jarda u baru z posledních sil vede svůj boj „za kávu lépe“) soudím, že podnik má poteciál připravit kávu srovnatelnou s Alfou. Opřete se do toho, přijdu znova!

 

 

Cafe 04, 5. místo

Veveří 65

Podnik, ve kterém můžete přemýšlet o dobré kávě nad nakrájenou klobáskou. Vysoké hodnocení cappuccina nemůže zachránit podprůměrný výsledek espressa. Od Cafe 04 už se s tabulkou propadáme do nenávratna. Lokalita mimo hlavní tah. Potěší návštěva blízké botanické zahrady, tam si spravíte chuť – o což jsme se marně a bez úspěchu pokoušeli. Cuketka v botance je nadšené mrně na písku!  

Cafe Vergnano, 6. místo

Starobrněnská 14

Celkem příjemně působící prostředí a klasické pojetí kavárny a baru. Cappuccino se skořicí a bez výrazné stopy kávy s převládající chutí hnědé vody s mlékem nemůže uspokojit. Do Vergnana na skleničku, káva zde neoslní.

 

 

Cafe Etno, 7. místo

Kobližná 1

Nalákala nás cedule na dveřích se seznamem jednodruhových káv. Zmatená obsluha, jediné, co zde s pěnou můžete udělat je sněhulák. Podnik je out, káva nestojí za řeč a podle cedule se zde zavírá definitivně. Nedivím se, zavřete to hned. Jarda je nadšený, líbi se mu hrníčky…aspoň něco.

 
 
 

Cafe Blau, 8. místo

Běhounská 17

Legendární podnik, kde potkáte televizní či rozhlasovou hvězdu, ale cappuccino si s nikým raději nadávejte. Dva body jsou tristní a téměř bolí. „Pěkné verše“ čtu u Cuketky v poznámkách, ano úryvky z tvorby Ivy Bittové, ale co to zachraňuje, po pravdě nevím.

 

 

Italia bar, 9. místo

Zámečnická

Jakmile vidíme nápis podniku, měníme plány, šály vlají a rozrážíme dveře. Bohužel zklamání je veliké. Jestli sem zabloudí Italové, nechtěla bych slyšet to staccato.

 

Onyx, 10. místo

Zámečnická 1

Zajímavé a vizuálně nadstandartní pojetí kavárny a restaurace. Sázka na exkluzivní design. Krásný a vkusný servis kávy Pellini, avšak neuspokojivé kvality. Chybné množství espressa v nevhodné velikosti šálku (přesto na baru pidi šálky mají). Na cappucinu je pěna, kterou jsem na Jardu mohla foukat přes celý stůl. Jenže se nechceme koupat, chceme pít dobré italské espresso a cappuccino a tady rozhodně neobstojíme. Navíc nejvyšší ceny z testovaných. Stačí málo, jednou nekoupit dávku čerstvých květin a vrazit peníze do školení obsluhy.

 

 

Blended, 11. místo

Starobrněnská 12

Nový projekt kavárny ve Starobrněnské ulici v moderním designovém hávu. Na dveřích nápis „café“, očekáváme tedy pochopitelně kávu. Jediné co se dá odpustit je to, že podnik je otevřen několik dní, ale vlastně proč bychom něco někomu odpouštěli? Objednávka zněla jasně, chtěli jsme espresso s puncem Pellini a to jsme nedostali. 100 ml kávy s mlékem a lžící pěny považuji za vtip, který byl hodnotitelný jediným možným způsobem. Nulou. Na konci ještě malá strkanice: „Co to je za špionáž? To jste přišli na udání?“, je bezpředmětná. Tady jsme definitivně ztratili nejen druhou degustační lžičku (tentokrát já), ale i všechny zbylé iluze o dobré kávě.  

 

A závěr?

 

 

 V Brně jsou podniky, kam stojí za to jít na kávu. Do Alfy, do Pellini Top u Jakuba, Rendez-vous, Spolku nebo Cafe Steiner. Ale v ostaních případech se propadáme hluboko a tragicky. Názorně jsme viděli, že obecně finance a chuť otevřít si dobrou kavárnu většinou nechybí. Ale to je žalostně málo. Kvalitu kávy musí pozitivně pocítit koncový zákazník. Vám, kamarádce nebo mně musí káva chutnat a být ukázkově připravena. Jak má vypadat správné espresso je bez diskusí dané a není problém ho hostovi předložit, jen se musí trochu chtít.

PS: moc vás prosím, tu skořici si nechte do štrůdlu, děkuji…

Ať vám neujde:

Pohled pana Cuketky a přehledné hodnocení včetně tabulky a morálních poučení – díl Brno

Pohled ostříže Ondry z GurmetKlubu.cz – díl Praha

Cuketka a jeho hnutí ještě jednou – díl Praha

Desatero dokonalého espressa

77 komentářů: „2. espresso maraton – v Brně

 1. když se koukám na ty pěny, tlemím se ještě teď. chybí tam už jen ta žlutá kačenka z umělé hmoty 😉

  pán nesoucí kafe z titulní fotky přesně vystihuje caf steiner 🙂 achjoi, vypadá to, že mi otrnulo.. hnedy bych si alespoň tu TOP5 zopáknul!! 😉

 2. Bu bu bu, přiznej se, Ty nechceš kafe, Tobě jde o botanku a o klobásu, co? 😉

 3. Ctu rada takoveto reportaze maratonske 🙂 StanDardne maji vsichni hodnotici vyborne komentare, nestanDardni vsak musi byt Vas fyzicky vykon 🙂
  Prosim opravu v 6. radku u kavarny ALFA *** diky!
  lucie

 4. Nabízím dva tipy na (snad) výbornou kávu v Brně.
  1. Na Veveří na pravé straně (když jdete nahoru od centra) cca 200 metrů, hned za asijským bistrem. Vývěsní štít Café Corsini, ale kavárna má nějaké těžko zapamatovatelné jméno, takže ho nevím. Přední část kuřácká, zadní nekuřácká.
  2. Na ulicí Vídeňská kavárna Na Vídeňce (první zastávka tramvaje za řekou směrem z centra).

 5. S chutí jsem si přečetla tvoje zápisky z brněnské exkurze, díky moc!
  Při hledání dobré kávy musí mít člověk i štěstí na baristu, páč ten knírkatý pán ze Steinere pracuje i v Alfě, nemýlím-li se …

 6. připojuji se k tipu na Cafe Corsini, na Veveří, v dolní části nalevo

 7. Lucie díky, je to zřejmě moje „standardní“ chybka, vůbec jsem si nevšimla. Klidně mi to tu hlídejte 😉

  Ad Corsini na Veveří: Kavárna se jmenuje Sausalito a měli jsme ji v seznamu, ale v sobotu je zde neprodyšně zavřeno, ani bušení na dvěře nepomáhalo, tak třeba příště 🙂 Díky za tipy…

  marqeta: Myslím, že ano, tenhle knírek uvidíme zřejmě u Steinera i v Alfě 🙂

 8. Výborně, díky:-) Pokusím se přemoci lenost a jít vyzkoušet i něco jiného, než Alfu:-)
  A je pravda, že minimálně to cappuccino nebyla náhoda. Zkouším to už přes půl roku a až na jeden úlet, kdy tam obsluhovala nějaká neznámá slečna a donesla mi mýdlovou pěnu se skořicí, to vypadá a chutná pořád stejně- skvěle:-)
  Vzpoměla jsem si na svoji první návštěvu Alfy – chtěla jsem nápojový lístek, ten pan barista neměl, ale doporučil mi cappuccino, že dělají nejlepší v Brně. Tak jsem ho nechala, ať se teda ukáže…a ono fakt:-)

 9. Budu muset zajit zase do Cafe 04. 5 let jsem bydlel za rohem a mistni Lavazza byl spickova. Tak z hodnoceni nevim jestli se pokazili nebo jsou podniky na prvních čtyřech místech prostě lepší….

 10. Skoda, ze jsem se nemohl zucastnit… Nu.. milym zjistenim je fakt, ze vyhraly dve kavarny, ktere bych si troufl nominovat primo:)) Kava v Alfe byla skvostna.. a v Pellini (pokud nejsou skvrny na slunci) taky dostanete skvele espresso:) Poprve v zivote bych si pral… byt Brnak:))))

 11. iscilitight: Určitě se někde nad dobrou kávou v nejbližší době potkáme 🙂

  basak: V Cafe 04 bylo cappuccino o fous lepší než espresso, měla jsem z té kavárny trochu smíšený pocit, ale byla podlední testovaná a měli jsme toho už „plný brejle“. V první pětce jí to ale celkem sluší.

  Ondřej – GurmetKlub.cz:
  Chyběl jsi v týmu, zbyl mi i nějaký dezert, tak snad příště :)) Ještě musíš prubnout minimálně Spolek a Cafe Steiner…

 12. škoda přeškoda, že jsem nebyl v brně, rád bych se k vám přidal… ale jaktože jste nešli do Café 99? to mi v seznamu tedy chybí. a potom taky kavárna v Artu / Bakala café (oboje stejný provozovatel, čili plus-minus stejné výsledky)… a možná ještě ta pidi-kavárna pod dominikány, naproti špalíčku 🙂

 13. Myslím že v café 04 muselo jít asi o chybu personálu nebo o to, že byla jako poslední :(.. Ale každodeně ji navštevuji a kává je excelentní a kapučíno taktéž.. No jak myslíte, ale dle mého názoru chyba.

 14. AdaMM: Škoda přeškoda říkám i já, příště Adame nebo někdy brzy 😉 Do Cafe 99 jsme mířili, ale už jsme to fakt nedali, v Artu mají až od 16 hodin – ta taky v seznamu byla a pod dominikány? To je tam jak prodávali svíčky? Vidíš, tak tu jsme zazdili, ale všechno se stihnout nedalo, 10 podniků je fakt hranice, cokoli nad už skřípe, ale chyběl jsi 🙂

  martin: myslím, že hodnocení bylo jasné a podívejte se schválně u Cuketky do tabulky, kolik dostali za cappuccino – 25 bodů je nejlepší cappuccino z pelotonu! V cafe 04 byla dobrá historka ve stylu: chceme espresso…takže piccolo?…a máte něco ještě menšího?…jo máme, ristretto…tak si dáme ristretto…a přinesli 100 ml, které chutí prostě neoslnilo, takže tady se ty body zase poztrácely

 15. AdaMM: V Bakala café jsem byla jednou…je to tam pěkné, obsluha milá, i když celkem pomalá,ale to kafe…Já jsem na to cappuccino a …nene, nebylo to dobré. Nafoukaná pěna, chuťově taky nic moc..No aspoň že ta skořice tam nebyla, ale stejně, nadšená jsem nebyla ani zdaleka.

  ChilliJulie: Zrovna jsem přišla z Alfy, nějak mě na cestách zastihla přeháňka, tak jsem se tam skočila schovat:-) Vy jste tam nebyla, ale zato tam byl milý pan barista z fotky nahoře a cappuccino se mu povedlo tak dobré, jak už dlouho ne (čímž neříkám, že normálně není výborné, ale dnes bylo ještě výbornější:-))
  Je škoda, že jste ji nezařadili do oficiálního žebříčku, i když chápu, proč jste to udělali. Je na ní skvělé to, že ať už jste ohlášená „inspekce“, nebo neznámý návštěvník, káva je pokaždé stejně výborná:-)
  Vzhledem k tomu, že jsem tam několikrát týdně, to můžu potvrdit:-)

 16. V Etno Cafe se nezavírá definitivně, jen z toho asi bude jiná kavárna. Slyšel jsem, že provozovateli neprodloužili smlouvu, neboť na rozdíl od konkurenčního zájemce adekvátně nezareagoval na pobídku pronajímatele k úplatku. A bude škoda toho příjemného a stylového místa. I káva mi tam opakovaně chutnala.

  Jinak se připojuji k tipům Cafe99 a Vídeňka.

 17. iscilitight: Rozhodně by chtělo celou situaci sledovat dlouhodobě, o to se můžeme pokusit všichni. Šlo o to udělat obrázek o tom, jaké dostaneme espresso tady a teď, a ve dvou velkých městech. A ukázat výsledek 🙂

  svědek: upřímně, v Etno cafe mi bylo asi nejhůř a smuténka tam na mě padla…Jestli tam bude kavárna, ráda si sem zajdu stejně jako do všech výše zmíněných, prostě mi to nedá a tuhle tour si sama pro sebe rozhodně zopakuji…

 18. Dobrou kávu miluju a pochutnám si v Brně ještě na dvou místech: Zemanova kavárna v parku u divadla a pak nově otevřené Spielberk café vedle Hornbachu – kávu značky Dallmayr si myslím v Brně jinde nedáte.

 19. No musím říct, že hned ráno po přečtení vaší diskuse jsem prošel pár vámi vitipovaných podniků a hned v pelliny bych řekl že kvalitou espressa absolutně propadlo. Zato 99 byla v pohodě a rendez vous taky . Naproti botance v Cafe04 jsou ty klobasky fakt srandovní ale překvapila mne nově otevřená místnost a právě dodělavaný nový interier kávička taky super. V cafe alfa naprostá jedna jedna:))

 20. Záslužná práce a dobré vodítko pro příští výběr kavárny! 😉
  Musím se ale přiznat, že ohledně kávy jsem v podstatě negramota a při výběru podniku spíš dávám přednost atmosféře. Čili u mě vede Spolek, dlouhodobě; chodím tam ale spíš na dvě deci, případně na dvě deci a knížku (lze si objednat nahoru do knihkupectví, jsou tam na to zařízení).
  P.S. Když jste byli v Alfa pasáži, měli jste zajít i do Café Švanda, to srovnání by mě zajímalo; asi by to bylo dost divoké. 😉
  PP.S. Ty texty na zdi v Café Blau jsou od Dunaje, ne od samotné Bittové (i když s nima taky jednu dobu zpívala, jasně).

 21. Hanuš: no jestli v Cafe Spielberk pracujete, at Vám dá šéf odměnu za držení basy s firmou 😉

  Tony: vy jste se vydal do ulic! to jste mi udělal radost…Pellini u Jakuba testuju dlouhodobě a štvou mě, protože kávu si nedáte ve výborné kvalitě VŽDY (což třeba v Alfě jednoznačně ano), záleží na tom, kdo je u stroje…A na Cafe04 si posvítím silnou žárovkou, držím jim palce, je vidět, že tam spousta lidí chodí, ale musí se snažit :)))

  aida: Musela jsem se držet, abych vnímala fakt hlavně kvalitu espressa a cappuccina, prostě nešlo tentokrát jen o atmosféru a koncept podniku. Kdyby nám někdo udělal boží mikropěnu na nádraží u kiosku, vyzvedli bychom ho do nebes. ALE REÁLNÉ BY TO BYLO!

 22. Tohle je ale opravdu super recenze (snad lepší než na cuketka.cz 🙂 ale ráda bych, kdybyste mohli zhodnotit ještě kavárnu Vergano na Pekařské, je to odnož ze starobrněnské

 23. Precizní hodnocení, děkuji! Brno není tak nereálnou destinací a tip na dobrou kávu se vždy hodí. Dobrá práce, Julie.

 24. Jarmila Hošková:
  Díky, my jsme si to rozdělili, pan Cuketka si zabral tabulku, na nás zbyly jen ty „drby“. Obávám se, že druhé kolo nebude, je to fakt náročné, kluci přijeli na otočku z Prahy, běhání za kávou a zase zpět – byl to výkon. Na Pekandu zajdu, díky!

  Kanibal:
  Díky patří všem, kteří do toho šli. Je za tím fakt hodně práce, celá sobota káva a v pondělí psaní, ufff…

 25. adamm:
  bakala cafe-ne, ne, ne, neni to ono, adame. jedina prijemna vec, ze to mam vedle prace.
  jinak dneska rikal leon z alfy, ze chystaj nejakej kavovej web…

 26. Daf: No! Ať to neříká v Alfě a pořádně zamaká, chceme link 😉

 27. [ K! ]

  tak ani v Douwe Egberts ani u kolegů z Týdne se nedařilo, nejen že je to nedotažené, ale jsou tam i docela zásadní faktické chyby. optimální materiál, který by to zpracoval chybí, budu na to myslet…

 28. Duplikuji z cuketky: pro vsechny informace chtive ctenare jsem napsal kratky clanek o online (zdarma) magazinech zabyvajicich se kavou…mate cteni na par mesicu, nez se mi podari zplodit neco detailniho a kloudneho o probehnutem maratonu a vubec kavove kulture v CR…

 29. Já se přiznám, že mám tu diletantskou mléčnou pěnu ráda, ale beru ji za součást domácích produktů, přičemž pro servírování je nutné volit postup opačný, přelévat kávou mléko. (Jasně, jen pro nás, co ředíme, ředíme, ředíme.) Ale i tak se mi ve zcela amatérských podmínkách daří hustší, achjo. Několik podobně příšerných jarových obláčků jsem absolvovala minulý týden a měsíc po podnicích ve svém okolí, tedy jen pro zvýšenou společenskou zátěž, nikoli jako testovací rozhraní. Co mám říct:(? Vracím se zpátky do domácího zákulisí.
  Jo – a zcela určitě patřím k těm, kteří si neumí asertivně postěžovat. M.c.

 30. No kafe na pekandě je od těch brigádnic nepitelné… A bakala s personalem s filozofické fakulty a prvním kávovarem v Brně od Leona z alfy taky hrůza. Café 04 zatím vede.

 31. Buďte zdrávi, až budete svou pouť po brněnských kavárnách opakovat, navrhuji také navštívit Čestmíra a jeho Café !Beng! v Muzeu romské kultury na Bratislavské, jeho činnost se v těchto končinách málem podobá misii…

 32. Jarda Tuček: to je přesně ono, díky! Kávové blogy mají o témata postaráno a zaplať pánbůh za to 🙂

  Pokroutka: Hmmm, hebké jarové obláčky, ty tu budou dlouho, ale ne všude 🙂

  Petr: díky, další příznivec Cafe04, líbí se mi, že tahle kavárna má své věrné publikum…

  Tkaczuk: Misijní Beng vyzkouším, díky za tip!

 33. Honza: Cafe 04 možná, ale o to tu opravdu nešlo, věřte mi. Šlo o kvalitu epressa a cappuccina a to v Cafe 04 na 100 % barista neumí.

 34. Kávu mám ráda, ale na takový marathon bych si netroufl. Nicméňe jsem ocenila šéfovu velkorysost, když do práce pořídil pressovar včetně vynikající kávy. Takže kvalitu máme ve svých rukou.
  Nicméně kdo na mně udělal největší dojem-káva v baby kavárně, nejspíš nejlepší u nás ve FM, kdo by to čekal. Poslední dobou jsem totiž měla pocit, že mi všude dávají už jednou používanou(nebo dvakrát?)…

 35. Tereza: Z našeho maratonského běhu za lepším espressem jsme si odnesli jedno, udělat dobré espresso může každý, i obsluha v baby kavárně, jen musí chtít trochu víc než jen mačkat čudlík 🙂

 36. Přečetla jsem si Váš článek a rozhodla se vyzkoušet cappuccino v Alfě a v Café99. Nejsem nijak velký znalec kávy, ale článek mě aspoň nakopnul k tomu, čeho si všímat. A moje postřehy:
  Alfa – byla jsem tam poprvé a musím se přiznat, že jsem nejdřív váhala, jestli se opravdu jedná o zmiňovanou kavárnu – chodím totiž do kaváren nejen kvůli kávy, ale také s touhou posedět si v příjemném prostředí, a to bohužel v Alfě není. Interiér je tak strohý, že se to k té výborné kávě snad ani nehodí. No ale to cappuccino! Jsem typ, který si téměř každou kávu sladí, protože jinak mi nechutná a taky nesnáším tu pachuť v ústech, která po ní občas zůstává. Cappuccino v Alfě bylo první (a zatím i bohužel poslední), které jsem nesladila, protože by to byla fakt škoda kazit. Nápojový lístek mi tam opravdu chyběl – ráda bych vyzkoušela i další kávy, ale jak si já – neznalec – objednat, když nevím z čeho?

  Café99 – má přesně to, co Alfa nemá – skvělou atmosféru, hezké prostředí s kytkami, obměňující se výstavu fotografií, hry na zapůjčení, ale bohužel i naopak – nemá to, co Alfa má, tedy dobré cappuccino. Když jsem si ho dnes objednala a přistálo mi na stole, musela jsem se usmát, jak jsem si na Vás vzpomněla – pěna na stavění sněhuláka, připomínalo mi to „hrnečku vař“, chuť strašná (hořká, čili okamžitě jsem tam nasypala aspoň dvě lžičky cukru) a slečna mi přinesla „cukřenky“ s dvěmi různými druhy skořice – tmavší a světlejší. A pachuť v ústech? Taky zůstala…

  Tak nevím – Café99 je mé opravdu oblíbené místo, cappuccino si tam už ale asi nikdy nedám…

 37. Milá Markéto, především jste dobrá, že jste si něco podobného vyzkoušela. Jestli měly naše reporty význam v tom, že se pár lidí podívá, co v tom hrníčku vlastně má, je to pro mě výhra. Nebojte, ze všech koutů mám zprávy, že se na kávových webech chystají různá teoretická pojednání (jak na pspresso apod.) i s fotkama atd. Hledejte u kluků třeba tady v odkazech…
  A ke kavárnám: máte pravdu, Alfa zvenku rozhodně nevypadá jako místo, které skrývá poklad, ale je to tak. 😉 A jen musím zdůraznit, že JSME NEZKOUMALI KAVÁRNY ANI JEJICH ATMOSFÉRU (i když některé věty v mém textu zdánlivě hovoří o opaku), testovali jsme hlavně kvalitu ESPRESSA A CAPPUCCINA. Jsem si ale jistá, že atmosféra a koncept podniku jsou pro hosty velice důležité, snad někdy víc než dobré espresso 😉 Ale to se změní, věřím tomu. Díky, třeba se někde u dobré kávy potkáme…

 38. AHOJ JULINKO, a jako kde je Air cafe??? tsss… na zelnaku v centru mesta a ty se ani nestavis:( ucim se pomalu ale rychle latte art a tak by jsi me mohla poctit svoji navstevou a ochutnat i nase cafiiicko:) pokud by jsi se rozhodla zavitat, tak mi zavolej, 774/020106! apropos, byla jsi na skole vareni? my uz ne, chrest neni nic pro nas… keep up the good work,)

 39. Ahoj Adame, ráda Tě tu vidím! Taky jsem vás měla v seznamu, fakt, všechno se stihnout nedalo…Zastavím se, to si piš, snad tento týden, zaběhnu k vám a kouknu na éra 😉

 40. Jen malá poznámka: V Alfě jsem teď dvakrát po sobě dostala latte z úplně studeného mléka, takže jsem srkala jakousi pololedovou kávu… Ale kamarádi si na své presso nestěžovali, asi musím změnit nápoj 🙂

 41. *M: Jediná rada: příště to baristovi řekněte a nechte ho pro Vás udělat nové latte. A nápoj rozhodně neměňte, to by byla škoda, v Alfě se rozhodně dá domluvit, i když si to přečtou asi i tady 😉

 42. Luboš: ááá Vaňkovka, ten chrám pro všechny přestupující cestovatele, díky za tip, zajdu

  Spolku, poradna je vtipná!

  čestmíre, na Beng! se už dlouho chystám, vezmu to přes KLUBVOŠ…

 43. Lubos: super technika, musim rict, ze to druhy srdce/jablko nema chybu! Budu pristi mesic delat sranda soutez v latte artu v praze, rad vas tam uvidim…

 44. Spolku, díky za pozvání! Přijdu, i když nemáte Botu, já než ty kavárny všechny obejdu, uběhne týden, ale těší mě, že kavárenská kultura v Brně ŽIJE! 😉

  Jarda Tuček: už víš ten termín?

  čestmíre, to zní ještě líp, čekání na čisté prádlo je taky dobrej důvod k setrvání ve vašich končinách, ale já radši přijdu za světla, v noci kolem Bratislavské to není nejlákavější, bojím 😉

 45. Jarda Tucek:no to nevím, ale dyžtak jestli jě nějakej www, kde by se dalo o tom něco přečíst, zatím čau

 46. Lubosi, bude to urcite na blogu … klidne mi napiste email at na vas pak nezapomenu!:) mela by to byt sranda …pokusim se to udelat jeste pred WBC v Kodani

 47. Luboš: v tom přípdě tu Vaňkovku přežiju celkem ochotně 😉

 48. ChilliJulie:samozřejmě musím říct, že né každý den jsem v práci
  😉

 49. Cafe04 má úžasný publikum! Líbí se mi to a doufám, že sem píšou spokojení hosté a ne kamarádi majitele…;)
  Lákáte mě a co nejdřív přijdu! Jezdím kolem vás každý den v šalině. Doufám, že Lavazza bude ukázková! Vezmu to dolů přes Sausalito :))

 50. Ahoj,
  dělám v gastru a prošla jsem desítky kaváren.. všude si dávám s klienty kávu… škoda že tato diskuze se je už mrtvá, káva mě baví a piju ji často. denně jsem pracovně v několika outletech a ráda se zapojím na Vaše blogy i případné diskuze :o)
  Doporučila bych zde, z Vámi uvedených podniků, Sausalito. Sausa nemá chybu, prostředím, kávou, majiteli… úžasný podnik co tu chyběl.. do Cafe 04 leda na kroužek (Budwar) a o panu majiteli pomlčím… pan Kristián to myslí dobře, ale obsluha a kafé nic moc…
  PS: Dobrou kávu si dávám v Břeclavi, v Mexické, kde mě provozní upozornil před usrknutím připravené kávy, ať to nepiju… že z toho cítí mátu a okamžitě „seřval“ personál, že použili utěrku od sklenic na mojito :o)))) on je gurmán a jídlo má taky nejlepší :o)

 51. Nebojte, testy kavaren budou pokracovat … mel jsem moznost navstivit (nektere opetovne) tento tyden par kavaren v Brne a velice se mi libil pristup ke kave ve Spolku, v nove restauraci Borgo Angese a v kavarne Rendezvous … Sausalito neznam, stavim se priste …

 52. Padla tady zmínka o kávě Dallmayr. Ta se servíruje v i bistru v Globusu. Pil jsem tam v brzkém předjaří espresso a rozhodně ušlo. Jak jsou na teď nevím, ale pokud Brňáci zabloudí na nákup do Globu, můžou to tam zkusit.

 53. Jinak jsem asi před měsícem po přečtení tohoto průvodce neodolal a zašel na cappuccino do Alfy. Dávám za 1-, opravdu jsem si pochutnal. Mikropěna byla ukázková, ten tulipánek ale mohl být hezčí… 😉

 54. Ale, ale, tak jsem se sel podivat na odpoved od pana Tucka a on je muj prispevek vymazan. Takze prece jen je marathon ucelove zamerena komercni zalezitost k prosazeni kavy La Boheme. Tak to Vam preji hodne zdaru, ale zklamali jste me.
  :-)))

 55. Milý pane podvodníku, váš první komentář jsem já osobně vymazala, protože podle mého názoru účelově zpochybňoval objektivitu účastníků brněnského espresso maratonu. Nejen Jardy Tučka, ale i názor můj a verdikt pana Cuketky. Tento váš komentář již mazat nebudu. Z těchto důvodů:
  1. Ani jedna z testovaných káv v Brně nebyla značka La Boheme, tudíž nemůže být řeč o účelovém prosazování jedné značky.
  2. O kterém vašem kamarádovi hovoříte? (viz váš první koment) Odhaduji to na někoho, kdo v našem testu neobstál nejlépe a komu jasné výsledky leží v žaludku. Z těchto důvodů je u všech testovaných vzorků přiložena i fotografie a máme k dispozici i hodnotící archy.
  3. Nepotřebuji vás osobně přesvědčovat o svém názoru a vaše zklamání je mi upřímně řečeno úplně ukradené. Kvalita kávy v Brně je neutěšená. Mým osobním cílem bylo, aby si čtenáři uvědomili, že MAJÍ ONI SAMI OSOBNĚ OBROVSKÝ VLIV NA TO, CO ZA SVÉ PENÍZE V ŠÁLKU DOSTANOU. Takže, ať raději váš kamarád vaří dobrou a kvalitní kávu, jistě to všichni náležitě oceníme!

  Váš první komentář jsem vymazala, protože byl anonymní, osobní a útočný. Pokud budete v podobných příspěvcích pokračovat, zablokuji vaši adresu. Jestli se chcete bavit k věci, podepište se, nebo napište o kterou kavárnu a o jakou testovanou kávu se konkrétně jedná. Najdu formuláře a ráda vše proberu znovu. Testované kávy si pamatuji v barvách!

 56. pane podvodniku,
  az se zde najdou lide, kteri NEJSOU z branze, kave rozumi a bavi je, jsou ochotni vynalozit ze sveho nemale prostredky v radu tisicu a venovat cely den sveho casu na chozeni po kavarnach, ochutnavani kavy pochybne kvality a OBJEKTIVNE je hodnotit … pak budu jedine rad, kdyz v nasich „espresso maratonech“ budou pokracovat … Chilli Julie a Cuketka jsou nezavisli foodblogeri, ja „bohuzel“ ne. Pokud vam prijdou nase recenze zkreslene, pak si prepnete na jiny kanal … Co se tyce vaseho prispevku, tak zde bohuzel nevidim zadnou souvislost … to bychom pak nesmeli prodavat kavu ani v Praze ne? pokud je to osobni, napiste mi mail, nebo zavolejte … tyhle veci zde urcite nikoho nezajimaji…

 57. Cafe04 Je opravdu super, byla jsem velice příjemně překvapena. Vynikající espresso a mýcháné nápoje. Vřele doporučuji…

 58. nejhorší skutečností je že některé podniky vůbec nemají kávu která je napsaná na hrníčku, tváří se že ano ale skutečnost je jiná, proto je takové hodnocení 🙂
  jojo, dodavatel někdy vázne….

Napsat komentář