Co se v září nevešlo

Chilli než to smažu z archivu.

Malá, ale milá

Zajeli jsme si na kafe do Mikulova. Což by nás uprostřed pracovního týdne (a bez dětí) nikdy nenapadlo. Kavárny jsou na náměstí tři, protože sem jezdí lidi. Dvě jsme prozkoumali a do jedné z nich vás teď hned pošlu. Kavárna Petit (nemá web) v renesančním dvoře má svoje malé mušky,  v servisu a komfortu. Ale když si sem zalezete, těžko se vám tohle doupátko bude opouštět. 

A to počkejte až si objednáte slané placky galetes podle staré receptury z Bretaně…Těsto tvoří pohanková mouka rozšprudlaná v pivu. Doporučuji! Fotku nemám, zajeďte si. 

Beng u Kapucínů

Zbrusu nová kavárna se chystá na Kapucínském náměstí. Mezi pytlem s cementem a vrtačkou už funguje Faema kávovar a ze zaprášeného "cosi" šikovná ruka kouzlí historickou dlažbu. Co nás čeká? Nekuřácký provoz (!!!) a jedna specialita, kterou nesmím prozradit. Běžte nenápadka nakukovat. Pracovní rukavice s sebou… 

Ach, Guspe

Tak dlouho jsme tady vzdychali, až se to podařilo. V přízemí Kleinova paláce v Brně na Svoboďáku už zase voní sýry. Guspe se přejmenovalo na Gurmána, proběhla rošáda v podnikatelských vztazích a zase si můžeme nakupovat smraďochy. 

PS: Trochu začínám mít obavu o osud Cheesy na dlouhodobě rozkopané Pekařské. Vezme si někdo z vás pohorky a zajde tam?  

Fotka z tramvaje

Lokalita trochu mimo hlavní pěší tah, ale snad je okolo dost kanceláří, aby lehké obědy odebíraly. Ulice Rooseveltova, naproti soudu.  

Kohoutek na víně u Cuketky

Už vím, čím ty návštěvy pan Cuketka oblbuje. Dostává je na slepičku. Rafinovaně zababušenou, a s domácím chlebem. To se jim to pak přespává!

Hádanka na závěr

Která restaurace má to štěstí a její hosté mají takovýhle výhled?

 

32 komentářů: „Co se v září nevešlo

 1. „Ministr zdravotnictví varuje“ je velice působivé dílo. Moc se mi líbí. Bylo by možno vyzvědět detaily? Předem dík.

 2. Dala jsem si závazek Cheesy na rozkopané ulici podporovat, ale nečiním tak tak často, jak bych měla – dík za připomenutí 🙂

 3. Dv: ne ne, zkuste něco v Brně 😉

  Jednorožec: I mně se líbí, našla jsem tu malůvku na dřevěných vratech v Mikulově, zřejmě zdobila původně „Tabák“ oder trafiku. Malůvka pokračuje za hranice fantazie i fotky, ále to už nemám, poněvadž mám na tohle blbej objektiv :))

  lia: My jsme bydleli ještě nedávno na Kopečné, tak bych to měla blízko, ale teď tudy vůbec nejezdím. Ale přemýšlela jsem, jakej to musí být „trhák“ tam mít teď malej kšeftík, nic moc :/ Taky tam zajdu…

 4. Povedené střípky, užitečné tipy, díky! Mikulovský Petit zkusím navštívit přespříští týden, do Cheesy jsem prošel na konci léta i v polobotkách (a nelitoval), z Gurmána mám radost.

  Na fotku s hádankou bych tip měl, však jsi o tom místě nedávno mluvila, mělo by začínat na R 🙂

 5. Julie: „Ministr zdravotnictví varuje“ vypadá poněkud jako od Mikulky, nepřipadá ti?

 6. “Ministr zdravotnictví varuje” čerpá ze zdrojů, které všechny zbožnuji a žeru. Mají mnoho nálepek, jako naivní umění a tak podobně. V katolických zemích jako Itálie a nebo Mexiko jsou podobné obrázky malovány na zakázku jako poděkování či jako podpora motliteb.

  Ta malířka se spojeným vobočím a její milenec Diego Rivera v Mexiku měli sbírku cca 1000 těchto obrázků. (Jak je získali, není známo a je asi lépe se neptat.) Ona si z nich velmi vypůjčovala pro svoje vlastní obrazy.
  (Pardon, její jméno mě momentálněvypadlo z mozku, ale vidím ji před sebou jasně, jako na dlani.)

 7. Ajajaj… v Budějovicích flákám Cheesy taky! Musím tam zajít, jsem hambář.

 8. cchillijulie: zdá se, že malůvka pokračuje směrem doprava velmi zajímavě a řekl bych, že výmluva na objektiv je jen výmluva (-: tak mohla být každá část obrázku na jiné fotce, no. (-:

 9. svědek: Skoro s tím „erkem“ přihoříváš, na Tebe jsem sázela 😉 Klidně to tady vypal rovnou i s odkazem, jsme nezávislý informační web :)) Ti zahradu mají nádhernou a v krbu praskají polena, romantisch :))

  Helli, snad se mistr Mikulka neurazí :)) Získat jeho obraz není vůbec snadné, nerad je prodává! Že by maloval na vrátka?

  Šmak: S výhledem do krásné zahrady ano, ale La Botta to není. Navíc vůbec nevím, co La Botta je? Dáte dám odkaz? O hodinu později: Vůbec mi to neseplo, La Botte znám, mám ji za rohem: http://www.labotte.cz

 10. Jednorožče, krásné téma! Naivní umění je věčná a vděčná inspirace a třeba ve dvacátých letech nesmírně oblíbené. Popírání formalit v obrazu je osvěžující, když už si prohlédneme Fridinu tvorbu. Nebo Picasso a jeho fascinace africkými motivy, celý tenhle směr vlastně zpopularizoval…

  Kytka: Já tak koukám do fotek a ona ta malůvka pokračuje hlavně nahoru, vidím nohy! Dámské a hezké nohy! Teď už si vzpomínám… Já jsem tudíž vyfotila fakt jenom malou část. Berte to jako můj tip na výlet, je to blízko synagogy…

  Kanibale, ve flákání jsme na tom stejně. Ještě zalinkuju stránky Cheesy: http://www.vemeno.cz

 11. Malíře Aloise Mikulku jsem doposud neznal. Mrknul jsem se na něj na Netu, má nádherné nápady. Umí!
  Řekl bych, že malba zde zobrazená je buď přímo od něho a nebo velmi zdařilou imitací jeho stylu.

  „Popíráním formalit v obrazu“ se nechalo zlákat množství klasicky trénovaných výtvarníků. Jsou prý i situace, kdy malíř dělá faux-naive obrázky pod pseudonymem. Na vernisáže se nedostavuje a okecává se to tím, že je tělesně postižen, nebo že trpí chronickou panikou z davu. (Povídali si to vrabci na střeše.)

 12. Srnec: Moc hezky jste to vyhrála! Píšu vám jedno pidi plus. Ale rozdělte se prosím se Svědkem :))

  Jednorožče, já mám jednu jeho dávnou malou knížku, ale ted ji nemůžu nikde nanít, abych vám sem mohla citovat…Známé jsou i jeho ilustrace dětských knížek.
  Ad nedostavený výtvarník – ať trpí psychózami! Ale ať tvoří, zahodí akademické vzdělání za hlavu a my se budeme k oboustranné radosti kochat. Možná 😉

 13. Julie: Neměla jsem v úmyslu Mistra Mikulku urazit, jen mi to jeho obrázky silně připomnělo, zvlášť když jsem byla nedávno na Provázku a viděla ve foyer znovu jeho dva veleobrazy. Myslím, že kdyby to byl opravdu Mikulka, tak ten plot v Mikulově už není. Respektive je, ale někde v soukromí a dobře utajený. 🙂

 14. co se týče Mikulky, tak jeho kniha Ježibaby, Pacička a zajíci patří k mým nejoblíbenějším dodnes 🙂

 15. Chillijulie: z toho nahoře jsem nijak nepoznal, že jde o dámské nohy, ta vpravo byla pro mě čitelnější (-:

  Tip na výlet dobrej, ale v Mikulově jsem byl celkem nedávno na Eurotrialogu a kdy se tam dostanu zase je napsáno tam nahoře (alespoň podle Jakubova bývalého pána). Co se dá dělat, holt to budu muset vydržet. A vezmu si svůj oblíbenej ššššššššiiiiiiirrrrrrrooooooooookkkkkkeeeeeeeeeeeeejjjjjjj objektiv (-:

 16. M@P: Vynikající zpráva! To bych měla k nim do obchodu kousek!
  Možná nebude přestěhované, ale mohl by to být druhý obchod. V létě se mi pan šéf z Pekařské svěřil, že asi bude muset otevřít v Brně ještě jeden obchod, ze kterého by dotoval ten pokles prodeje na Pekandě. Uvidíme, jak to doopravdy bude.

 17. V Rialtu jsem jednou seděl právě u toho stolu v rohu, ale vzhledem k tomu, že nebyl tak barevný podzim a navíc byla venku úplna tma, viděl jsem … toho míň 😉

  Také mě jako první napadla La Botte, ale nemají tam tak noblesní stoly, a okýnko v levé zdi 🙂

 18. Tak potvrzuji, Cheesy se na Minskou stěhuje, podle plakátu na výloze v Pekařské „již brzy“. Divit se jim nelze 🙁
  A já tam dnes musím znova, měli polední pauzu…

 19. V Rialtě jsem „sedávala“ během prvního roku provozu této úžasné italské rastaurace…ale stoly tam byly úplně jiné – myslím 🙂
  Že by renovace? Nebo…pohlcena atmosférou praskajícího krbu a příjemné obsluhy?

 20. Moc pěkné fotky a vůbec celý zápisek. Chtěla jsem reagovat už u té Náměště, ale nebyl čas (taky se mi to moc líbilo).
  Ad fotka dvorku – bezvadná, tak jaksi útulně to působí. Běž si pro změnu vyfotit nejmenovanou restauraci na Palajdě, v takovém tom zeleném domku. 😉 nebo spíš :-/
  Ad Cheesy a stěhování – to je mi líto, na Minskou se dostanu ještě hůř než na Pekandu. Ale vůbec se jim nedivím, Pekanda je nejmíň na rok úplně „zabitá“.

 21. já vím, kde to je, ale nevím, jak se to jmenuje, taky s názvama ulic v Brně jsem na tom docela bledě:-(. Je to modrej barák a jezdí tam jednička šalina a je to kousek pod Slovaňákem, heeeej?

 22. Eliško: taky mne zmátly židle 😉 ani v jedné (Rialto a La Botte) jsem dlooouuuho nebyl. Ale podzim je krásný všude, kde je vidět!

 23. Moc hezká zpráva o Cheesy, já se jim nedivím, mít kšeftík na liduprázdné ulici, která bude minimálně rok a půl úplně zasekaná – taky hledám jiný prostor. Díky! Už jste tam někdo byl?

  Eliško, mají novou zahrádku, viz. foto a krb stále hajcuje i když na webu tvrdošíjně vítají léto;)

 24. Dnes jsem se zastavila v Cheesy. Zatím jsou ještě na Pekařské, i když se měli o víkendu stěhovat. K tomu však nakonec nedošlo, když se prý stěhováci nedostali do prodejny přes kupu štěrku, který tam složil někdo z firem rekonstruujích trasu Husova-Pekařská. Pokud se nebude situace o následujícím víkendu opakovat, mělo by se Cheesy přesunout na Minskou 6 během nadcházejících voleb. Budou sídlit v bývalé prodejně zeleniny hned vedle Steinhauserova uzenářství. Jede tam tramvaj číslo 3 nebo 11 (směr Bystrc), vystoupíte na zastávce Tábor. Obchod je odtud na dohled.

 25. Oprava řádek 3: patří tam …rekonstruujících…
  Omlouvám se, ještě mi to po ultrapracovním prodlouženém víkendu tak úplně nejde… (-:

 26. Fotku z Rialta jsem poznal hned. Jedl jsem tam několikrát, vždy skvělé, ale při naši poslední návštěvě, kdy jsme měli mísu z několika ryb jsme jich podle účtu museli sníst několik kilo, což v našem počtu bylo dost nemožné. Takže pozor…

Napsat komentář