Jeseter s vůní citronu a medvědího česneku

Ten velký a krásný jeseter plaval ještě v sobotu ráno v kádi. Doma jsem smetanově žluté břicho vytáhla z tašky a obdivovala divnou tlamičku i nezvykle hladkou kůži.

ryba-009.jpg

O brněnské rybárně pana Šopíka na Božetěchové jsem psala mockrát. Nákupy s jemnou vůní rybiny v průjezdu mě nezklamou nikdy a ráda sem chodím. Ale že jim tam občas plave i takovejhle krasavec, to mi teda pánové až do soboty tajili. Ale co s ním? „Mami, my chceme jenom trochu,“ hlásily děti raději dopředu a kroutily „žraločím“ ocasem.

ryba-029.jpg

Naložila jsem tedy rybu, děti, psa a odjela k babičce a dědečkovi. Táta se vaření nebojí, má nápady a ještě dobře pokecáme. Všichni jsme se shodli, že nechceme jídlo těžké a krásnou rybu nebudeme smažit.

ryba-028.jpg

Recept je svěží, jednoduchý, zvládne ho fakt každý a je to velká dobrota. Voní medvědím česnekem a říz má po dobré hořčici. Dá se použít téměř na jakoukoli rybu a až budou nové brambory…no mňam. Ostatně, vychlazený dip se dá nakydat i na vařené hovězí.

ryba-038.jpg

Jeseter s citronovým dipem

 • Jesetera vykucháme (U Šopíka vám to rybí břicho vyčistí) a nakrájíme přes hřbet na podkovy
 • kusy masa poklademe na plech, zakapeme olivovým olejem a bohatě posolíme
 • mezitím si připravíme všechno ostatní: oloupeme brambory, pokrájíme medvědí česnek a připravíme dip

Svěží a boží dip

 • kelímek dobře vychlazené smetany (31%) našleháme metličkou, nechceme šlehačku na dort, ale hustší než tekutou
 • přidáme mořskou sůl a čerstvý pepř
 • zakápneme citronovým olivovým olejem, nebojte se přidat víc a neustále ochutnávejte
 • přidáme lžíci či dvě dobré hořčice a šupneme do lednice

Brambory pošťoucháme s trochou dobrého másla, přidáme nasekaný medvědí česnek, pomocí formičky  utvoříme úhledná bramborová kolečka a upravíme na talíř.

ryba-043.jpg

Jeseter krásně voní, má jemné bílé maso a je téměř bez kostí. Děti to sluply, ani nemrkly. Rybáři ho prý chytají i v našich řekách, chová se v sádkách.

3 komentáře: „Jeseter s vůní citronu a medvědího česneku

 1. Od Šopíka jsou čerstvé rybky nej. Ale už po druhé jsme neměli úplně štěstí s mraženými makrelami :-/

 2. Dneska jsem se vydala na pstruhy na oběd, pak jsem se, já, rybí začátečník, odvážila a přinesla domů jesetera. Hledám na netu, co s ním, a najdu tohle. Upečené maso tak vynikající, že mám problém počkat, než přijde rodina, skoro obědvám bez nich. Zatím teda nevím, jak to bude na talíři chutnat dohromady, ale každé zvlášť úžasné. Tak snad dorazí brzo.

  Chtěla jsem se zeptat, dá se medvědí česnek sehnat někde mimo sezónu? Letos jsem nás nějak podcenila a na konci srpna se mi krčí v mražáku poslední vanička 🙁

Napsat komentář