Kam jdete, ovce? Na BIO…

Tentokrát nemám v záloze spokojenou vrbovou větvičku, šťastné kraslice ani jarem natřískaný recept. Mám pro vás kudrnaté beránky, zvědavé jehničky a ovce. Ale zato bio. Co to vlastně znamená?

Česká biofarma

Přijíždíme na statek do Věcova, do srdce Vysočiny. Na nových cedulích u domu čtu: Agroekofarma Kadeřávek. Trochu se již známe. Kadeřávkovi kromě chovu ovcí, provozují v obci ještě reálnou agroturistiku – sympatické ubytování ve vesnické chalupě, kde kromě klidu na čerstvém povětří a nasávání zdravého vzduchu do městem unavených plic můžete svým dětem dopřát nekonečné obdivování malých jehňátek a jízdy na traktoru. Paní Kadeřávková vám k tomu uvaří svoji vyhlášenou jehněčí specialitu a upeče tác domácích buchet.

Ovce ví, jak je seno voňavý

Místní ovčín je obrovská hala s vysokou a měkkou podestýlkou, ve které jsou oddělené prostorné boxy pro ovce s různě starými jehňaty. Všechna narozená mláďata je potřeba označit, zaevidovat, hlídat a případně ručně dokrmovat. A všechna ostatní zvířata očkovat, odčervovat, podestýlat, připouštět, rodit, stříhat a ošetřovat…K farmě patří rozsáhlé pastviny, které se obdělávají v duchu ekologického zemědělství. Stručně řečeno: minimum chemických látek, používání kompostu a hnoje jako přírodních hnojiv, krmení přirozenými krmivy (seno a šrot), volný pohyb zvířat a obnova krajiny s bohatou různorodostí (vysazujete stromy a keře, aby v nich hnízdili a ukrývali se ptáci, netopýři a brouci – ti zase budou lovit škůdce na vaší pastvině). A to všechno děláte nejen pro sebe, ale pro své děti a budoucí generace.

Jak se farmaří u počítače

Ale je potřeba mít nejen na nohou holínky a vidle v ruce. Kadeřávkovi moc dobře vědí, že důležitá část úspěchu české bio farmy vzniká i nad klávesnicí počítače. Snaží se (a úspěšně) sehnat peníze z grantů Evropské unie a ze státních prostředků. Zapojili se do celostátních eko a bio projektů, aktivně spolupracují s ostatními farmáři a snaží se otevřít dveře všem, kteří mají zájem. Jejich stádo má asi 160 kusů ovcí plemene Merinolandschaf a Suffolk. Živé ovce, berani i jehňata jsou vhodné k chovu a tudíž na prodej. Na farmě si můžete zakoupit čerstvé jehněčí a skopové maso, ale třeba i místní med a medovinu.

Mozkové buňky v akci

Když jsme byli na farmě, byla obloha modrá jako šmolka, v ovčíně tma a mně chyběly fotky „Skotačící jehně na pastvě“ nebo „Ovce se tulí ke svému mláděti“. Jenže ovce je prostě „ovce“, v mozku má sice mozkové buňky, ale asi tak tři a to ještě ne každá. Přelézám ohradu a jdu fotit. Jenže můj foťák je vybaven pouze pevným objektivem, což skvěle oceňuji při fotkách jídla na ležícím talíři, ale při zachycení volně se pohybujícího stáda je mi bez možnosti zoomovat úplně na nic. Navíc mě (jako vždy) doprovází můj starostlivý pes, který se okamžitě vžívá do své přirozené role ovčáckého naháněče.

Nahání šikovně, jenže bohužel na úplně opačnou stranu, než potřebuji. Jestli jste někdy slyšeli a obdivovali starostlivost slonů, kdy slonice chrání slůňata svými těly, tak si zajeďte k nejbližší ohradě a foťte stádo českých ovcí. Ovce se srotily do pevného a neprostupného skupenství, jehňata pevně sevřely uprostřed davu a otočily se výhružně směrem k predátorům. Nezbývalo mi, než psa vyřadit z nahánění, trpělivě čekat…popocházet a znovu čekat. Ovce se uklidnily, začaly se popásat, jehňata si zvědavě našla cestu ze sevření. Jenže celé stádo si prostě pořád udržuje odstup asi třiceti metrů. Popojdu trochu blíž, stádo se jako jedna ovce otočí, ukáže mi kompaktní sadu vlněných zadků a popojde dál. Prošla jsem se skvěle…

 

Projekt BIOFARMY – síť ukázkových ekofarem

Farma Kadeřávkovi

 

 

14 komentářů: „Kam jdete, ovce? Na BIO…

 1. tak to je věc co bych určitě dělala kdybych bydlela jinde,nejlépe na jihu Francie. Měla bych tam taky pár pokojíků pro zvídavé turisty a vařila by se chutná strava.Možná by ta farma byla i kozí 😉
  Asi je to dřina, ale nádherná!

 2. Tam bych se chtěla strašně moc podívat-je to možné pro běžného „turistu“ ? Nějaký kontakt by se našel?

 3. Podle počasí to jistě byla minulá krásná sobota s modrou oblohou 🙂 Báječný report Julko. Škoda jen, že ovečky Merino… se čím dál méně chovají na vlnu. Na trhu o ni není zájem, jak jsem se dozvěděla kousek od nás na starém mlýně, kde jich taky pár chovají.

  V každém případě farmářství má naději, když ho nebudeme ignorovat.

 4. Bali: jih Francie je lákavý, ne že ne, ale má smysl držet palce českým farmám, nemají to lehké…

  Jarmila Hošková: POd článkem je odkaz, kde najdete kontakt i mapu. Jsou zapojeni v projektu Biofarmy.cz – což by měly být ukázkové farmy, kde to dobře funguje a chtějí to ukázat „světu“. Takže podívat se tam určitě po domluvě můžete, taky tam vždycky volám…:)

  DolceVita: Šárko, vlna je dnes absolutně out, výkupní cena je úplné nic a nezaplatí ani profesionálního střihače. Nikdo vlnu nechce. Alespoň ne ve velkém. Na farmě pořádají i kurzy zpracování ovčí vlny – zpracování, předení apod. Ale to jsou jen malé projekty ojedinělých nadšenců. Naše děti ve škoce s vlnou tvoří, ale troufám si odhadnout, že za celý rok zpracují vlnu asi tak dvou ovcí…

 5. naši přátelé na statku nedaleko Le Mans pěstují mimo dalších zvířátek i ovce. O vlnu až tam také nemá nikdo zájem, a tak jí tam pálí.
  Tu farmičku bych mohla mít i v Čechách, ale ve Francii je lepší počasí a teplíčko 😉 a ty ovce a kozy jsou tam nějak více oblíbené.

 6. Chilli Julie: Ó děkuji moc, jsem jen nasleplá, naštěstí to není nakažlivé 🙂

 7. Paní Bali, nevím jak v Le Mans, ale u nás se zvířátka, i ovce, chovají. Zdravím.

 8. jůůůůůůůůů :-)) miluju ovečky a ovčátka! takové malinké oveččí miminko bych si hned odvezla domů :-))

 9. Všichni: Je skoro i jedno, jestli se ovce chovají nebo pěstují, hlavně že je to s láskou 😉 Milé dámy, doma mi spinká 3 kila jehněčího, část jsem naložila, část včera upekla a vyfotila (opět „foto“ historky a moje vztekání), dnes mě čeká druhá várka…Mrazit to nechci, popíšu v barvách 🙂

 10. Julie, to máš pravdu; hlavně, že má někdo chuť do toho jít, přestože to určitě nemají jednoduché 😉

 11. ty voe my jsme tet ve skole a musime tohle hledat a je to doooooooooooost velka nuda mhmm tak zdarec lidi

Napsat komentář