„Kastelán je u ledu, odcházím i z Pavillonu,“ překvapil šéfkuchař Michal Göth

Fotku Michala Götha by si Brno mohlo vyvěsit na nástěnku mezi významné osobnosti. Neznám nikoho, kdo by si troufl nacpat české jelito do exotické kalamáry a předložit nevšední delikatesu hostům na Špilberk Food Festivalu. Michal to letos udělal bez zaváhání.

Ale s oceňováním kuchařského génia by si město mělo přichvátnout, než to udělá šikovný starosta v Beskydech. Před několika dny totiž Michal šokoval své příznivce zprávou o odchodu z Restaurantu Pavillon, kde doteď působil jako šéfkuchař a spolumajitel. A vařit bude od léta v Čeladné. Proč?

Michale, proč odcházíš z Restaurantu Pavillon?

Na tomto kroku jsme se v pátek domluvili s majitelem firmy Gastropavillon Igorem Faitem (brněnský podnikatel, který opravil budovu bývalé Zemanovy kavárny a provozuje v ní restauraci – pozn. red.). Nechávám za sebou kus práce a dobré vztahy. Přátelé a hosté nemusejí mít strach, jen se přesunu jinam, můj styl vaření zůstává. Baví mě to a budu si v kuchyni hrát dál. Podrobněji bych to nechtěl komentovat.

A tvůj podíl v Gastropavillonu, ve firmě, která restauraci vlastní a provozuje?

Vzdávám se všech svých funkcí.

To je tedy i definitivní konec Kastelána? (Michal Göth dlouhá léta šéfoval kuchyni v restauraci U Kastelána, která se postupně změnila v Pavillon – pozn. red.)

Zřejmě ano. Firma mi nepatří, je u ledu a U Kastelána je chráněná značka.

Rychle ses rozhodl ke změně. Kam odcházíš?

Na nové působiště jsme se vydal podívat v sobotu. Od srpna budu vařit v designhotelu Miura v Čeladné. Líbí se mi koncepce restaurace a sympatický je i tým lidí, kteří zde působí. Stavba vyhrála několik cen a je to krásné místo. Hosté mají komfort, klientela sem jezdí z Prahy i ze zahraničí. Pro mě je výzvou najít na horách místní dodavatele a dát jídelníčku nový směr.

Nedovedu si představit, že budeme teď na obědy jezdit do hor.

Však brzy přijedeš, ne? Já se těším, že si budu hrát s místními surovinami. Brynzu povýšit nad ricottu, to ještě nikoho nenapadlo. Chci horskou klasiku na talíři představit jinak. Beskydy jsou pro kuchaře ráj!

Žiješ tady, máš v Brně své hosty a přátele. Proč si neotevřeš svůj podnik tady?

Nestěhuji se, budu dojíždět. Od Brna je Čeladná vzdálená hodinu a půl autem. Přiznávám, že si chci od města trochu odpočinout. Mám rád hory a přijímám to jako novou kapitolu. Já jsem vždy tvrdil, že se mohu vždy spolehnout hlavně sám na sebe, dál ukáže čas.

Kdo bude místo tebe v Pavillonu vařit?

Tým v kuchyni je dobrý, jako můj nástupce se přirozeně nabízí Honza Kaplan, ale to ještě musíme probrat. Nerad bych je nechal ve štychu a předám kuchyni nastartovanou.

Z Pavillonu odchází i tvoje dlouholetá kolegyně Jitka Lempartová, se kterou jste Kastelána vybudovali.

Hodně jsme pracovali, Jitka si teď především dopřeje dovolenou. Nabídky má a jak ji znám, dlouho odpočívat nevydrží. Zatím je ale na rozhodnutí moc brzy.

5 komentářů: „„Kastelán je u ledu, odcházím i z Pavillonu,“ překvapil šéfkuchař Michal Göth

  1. No jako hotel super, jako místo nádhera, jen ten způsob vzniku se mi nelíbí. Ale díky za informaci protože u Kastelána jsem byl a jídlo super a teď mám důvod se podívat i do oné honosné stavby na Čeladné …
    Viz: http://ostrava.idnes.cz/…l-v-celadne-duv-/ostrava-zpravy.aspx?c=A121218_1868305_ostrava-zpravy_aman

  2. Jupii, tak nekterym z nas se tedy vyborna kuchyne opravdu priblizila :-),do Brna mame dve hodiny, ale do Celadne tak patnact minut. 🙂

  3. Tak do Brna to mám stejně daleko a jednou za čas zajet do Čeladné nějak přežiji. Prozatím budu chodit do své Ostravské oblíbené http://www.jan-maria.cz/www/cz/gastronomie/ , sice tam nedávají degustační menu ale člověk se tam dobře, kvalitně a celkem levně nají.

  4. Kéž by většina kuchařů v ČR měla tak vznešené cíle, jako pan Michal. Povýšit brynzu na ricottu určitě někoho napadlo, ale doposud nikdo neměl odvahu to realizovat.
    Doufám, že toto nebude jediná lokální surovina, kterou hodlá takto vrátit na jídelníčky. Takové valašské frgály mohou jistě konkurovat třeba tiramisu.

Napsat komentář