Kdo je tady kreativní? Všichni.

Máte během dneška nebo zítřka cestu přes Náměstí Jana Palacha v Praze? Jestli ne, máte smůlu a neuvidíte růžový plakát s motorkářem na zdi budovy „Umprumky“, ani výstavu studentských semestrálních klauzurních prací ze všech atelierů.

Já jsem ten čas minulý pátek měla a v budově na nábřeží strávila několik hodin. Od té doby toužím po úžasných botách z dílny mladých návrhářek z oddělení Designu oděvu a obuvi (vážně líbilo a moc) a všemožných prstenech z dílny Kovu a šperku (šperk je moje slabost). Taky se těším na novou pojízdnou saunu na Vltavě, jako jsem ji v návrzích viděla v atelieru Architektury (to zase budou debaty). Prostě můžete se ještě dnes a zítra brouzdat budovou jak je vám libo, číst a prohlížet si všemožné výkřiky a pravdy o umění po stěnách nebo jen tak kouřit na chodbě. Nasávejte atmosféru, protože kolem vás zraje mladé dravé umění!

Prošmejdila jsem postupně všechny prostory, a protože mě vždycky pekelně a neodbytně láká všechno možné originální nádobí, mísy, zajímavé sklenice a jakékoli netradiční kousky, vyfotila jsem je i pro vás. Pojďte se podívat na některá dílka tvůrců ve věku +/- 20 let z oddělení Keramiky, porcelánu a dílny Skla.

Lázeňský kelímek v podání Niny Fránkové, 1. ročník:

Lázeňské téma z dílny Zuzany Koštejnové, 3. ročník:

Snové sklenice od Zuzany Kynčlové:

Krásné originály Kim Seul Jee, Jižní Korea:

Bez Hany v Bany

Po návštěvě Umprumky je čas někam si sednout a pořádně všechny vystavující artefakty rozebrat a pomluvit (to vždycky) a nejlépe tam, kde se můžeme setkat i se samotnými autory! Ideálně kousek odtud – Hany Bany v ulici Veleslavínova 5. Malý, ale útulný prostor nacpaný lidmi, hovorem a smíchem. Sem se chodí „na jedno“, ale většinou někoho potkáte a na dlouho tu zůstanete.

Jenže my se opravdu zdržíme jen krátce, bohužel, protože tohle byl nejlepší podnik, který jsem za celý večer navštívila. Mám tu sraz se skvělou a bohémsky založenou fotografkou, se kterou se náramně bavíme na téma její příští výstavy v Mánesu, k hovoru se přidávají i všichni, kteří s námi u stolu sedí a které neznáme vůbec (já) nebo jen tak zběžně (ona). Majitel baru si i přes obrovský mumraj, ruch a kouř k nám klestí cestu rychle, již cestou udržuje oční kontakt a vyloudí úsměv na tváři (přesně TOHLE mi udělá radost!). Prohodí vtípek, neutrální, ale OSOBNÍ otázku a za chvíli už nese nápoje. A mě napadá jediné – už teď se těším na letní klauzury!!!   

      

Na první fotografii jsou úžasné mísy Kristýny Pojerové ze 2. ročníku

Webové stránky UMPRUM

12 komentářů: „Kdo je tady kreativní? Všichni.

 1. ha, donalde, vy tam, na tom lustru, slezte prosím, ja vás vidim! ,)

  díky za nový blog, za leden už sedmý, který jsem objevil, takové malé vánoce ,) (v pátek si vás dovolím linkout spolu s dalšími…)

 2. Lister:
  Že jo? Mám neodolatelný zálusk na VŠECHNO co je na první fotce – úplně to vidím, zmrzlina a chlazený sorbet v těch menších vzadu, salát v těch velkáčích vepředu, léto a kamarádi na zahradě…ach jo

 3. mrc:
  Wow, to je úplná průmyslová špionáž! Na lustru by to bylo hoodně nepohodlné…ale mám v repertoáru Tornádo Lou, tak vám ji někdy předvedu v reálu 🙂 Krásné Vánoce, Cuketko!

 4. Tady kreativní není nikdo … tedy!!!! Tento design jsem již viděl stokrát … takže UMPRUM je taková velmi slabá IKEA … ale velmi … IKEA je někdy více kreativní … už když beru jejich systém balení … ale budiž … za sklo do obývakové stěny nebo pod kotel nebo kohoutek „když kape“ dobrý! Školství ČR super … to jste ty děcka tedy něco naučili … to Vám povím …

 5. to je úplná průmyslová špionáž

  prozradil mi vás někdo v komentářích u mě ,) (takže já nešpiónit, já jen cizí linky klikónit)

 6. Lister:
  To chce klid, v životě se to nakonec ukáže a své místo zde má i IKEA i luxusní design pro zasvěcené. Ten malý report není rozhodně celkový průřez toho, co bylo možné vidět. Potřebovala jsem prostě jen to „nádobí“, jinak mám v archivu krásné portréty z malby, skvělé figury i třeba šperky, ale nemůžu to sem dát nééé? 🙂

 7. MrC:
  DesignBlok mi unikl a dodnes pláču, snad příště. Ad pátek: jen linkujte krasotinko 😉

Napsat komentář