Latte Art Jam 2008

Nebojím se napsat, že je to zase o kávě… 

I když tentokrát se mi spíš chce psát o lidech, kteří zkoncentrovali na jedno místo třaskavou energii a nakažlivou náladu a vytvořili neopakovatelnou atmosféru večera v pražské kavárně Globe, kde se konal historicky první Latte Art Jam 2008.

Litujte, že jste tam nebyli 

Akci uspořádali nadšenci z La Bohéme Café. Tahákem večera byla soutěž baristů. Pravidla byla jednoduchá: kdo si troufl k espressomašině, klidně mohl. Každý pretěkár musel vykouzlit tři cappuccina s co nejpovedenějším obrázkem na mléčné hladině. Srdíčka, rozety a všechny další půvabné obrázky se hodnotily a šálky následně předhodily publiku. Jestli vás napadlo, že byste si tak vydražili za 30 kaček kávu od Zdeňka Smrčky, hezky sáhněte hlouběji do kapsičky a čtěte dál, tady se jelo ve velkém stylu.   

Nikdo lepší není

Dejte dvanácti nejlepším baristům do ruky soutěžní páku a máte o show postaráno. Celý večer ze zábaří i projekčního plátna prýštily gejzíry testosteronu, až se kolena podlamovala. Svaly pod černými triky a v bílých košilích napjaty, čelisti soustředěním sevřeny, v sále ticho podbarveno dýdžejem. A poté záblesky v očích dam i dívek, potlesky a lačné rtíky do mléčné pěny konečně zanořeny.

Mimochodem, hladina mužského pohlavního hormonu se málem vymkla kontrole při vystoupení Mistra kávy Petry Veselé, před kterou hluboce smekám svůj namyšlený klobouk. Mezi tou ambiciózní smečkou chlapů se pohybuje s přirozenou elegancí první dámy, je milá a kávě u nás dělá velkou čest.  

Své síly si poměřovalo celkem 12 baristů: Petra Veselá ze Zlatého Korálku a Školy baristy, Leon z Coffeespecialist, Filip z Cafe Steiner, Robin Cappuccinator z Cafe Savoy (všichni tři z Brna), Michal Křížka z Piacetta, další Michal (prosím o doplnění chybějících linků, nějak jste nám utekli), Jakub Hartl z Domu kávy, Zdeněk Smrčka od Lavazzy, Franta „Kosatka“ Roháček ze Zanzibaru na Kladně, Radek Moutayrek z PastaCaffé Ambi, Jarda Tuček a Kája Nesl z La Bohéme Café.

To, že nakonec zvítězilo trio Kosatka, Jarda a Radek již není tak podstatné, šlo o vynikající show a ve výsledku dobročinný počin.

Papírky z Globu

Ani publikum se nenechalo zahanbit. Někteří se tak zbláznili do obrázků svých idolů, až je prostě museli mít. Matky zapomínaly na své hladové potomky, foodblogeři utráceli své autorské honoráře a majitelé pražíren se plácali přes kapsu. Byli snad někteří vedeni tajemným a podmanivým hlasem úžasného spíkra Kuby Folvarčného a díky tomu vytahovali z kapsy početné stovky a tisícovky? Možná. Ve čtvrtek večer byla nejdražší káva v zemi právě zde. Ale to všechno díky lidem, kteří zapomněli na komerci a celých deset tisíc korun českých věnovali pejskům v útulku.  

Jak se zbláznit do Esmeraldy

Ne, že by se jen soutěžilo! Pánové z pražírny LBC si připravili arzenál několika nezapomenutelných vzorků jednodruhových káv, ke kterým si jinde v Česku doslova ani nečichnete. Spolu s mediálně profláklými legendami na kávovém trhu – o Jamaice Blue Mountain nebo cibetkami vykakané Kopi Luwak už jistě každý alespoň něco slyšel. K tomu všemu výklad pražiče Jardy, který do vyčerpání zásob i sil vysvětloval, popisoval, srovnával a odpovídal všem, kteří se u jeho degustačního stolku mihli. Minulý čtvrtek to zkrátka kluci prali do lidí ze všech stran a co se do koho vešlo. Bylo možné setřídit své kávové choutky a jako bonus absolvovat malé školení zdarma. Já jsem byla zasekaná u čísel, ale přesto naším směrem několik degustačních kelímků vzduchem přiletělo. A reagovala jsem přesně tak, jak si Jardové naplánovali. Z geishi Esmeraldy jsem málem spadla pod stůl. A to jsem se o ten voňavý doušek květinek ještě podělila s milou čtenářkou Ofélií.  

Nostalgické vzpomínky jsou u konce. Troufám si říct, že lepší baristické startovní pole se sestavit nepodaří. V Globu byly špičky. Ale něco mi říká, že tyhle řádky by také mohl číst někdo, kdo si právě teď začal zasněně leštit svou nerezovou konvičku.

Příště chlapče. Nebo slečno.  

Další ách a óch od jiných autorů:

Mistr Cukini, který svou vydraženou kávu věnoval své dámě na levoboku

Pán s Canonem, který si odnesl pravé poklady ve svém foťáku

A pán v bílé košili, který stojí za novinkou styloverestaurace.cz. Vítej na scéně, Adame!

Co jsme vlastně degustovali aneb Jarda praží

14 komentářů: „Latte Art Jam 2008

 1. … většina pejsků byla ráda, ale ten velký mastif nám skoro sežral šéfa 😀 ….. to byla vypocená charitativní akce 😀

 2. Jardo a podle fotky a šťastné náruče odhaduji, že má jeden z vás jedno štěně navíc doma?

 3. tak to nevim jestli to Jarda uhádal …. oni už jich maj doma asi dvanáct takže si možná ani nevšiml 😀

 4. Nojo, muselo to být super, podle fotek i komentářů.
  Mimochodem – krásný nový banner. To je vlastně 3in1, že? :-)))

 5. Pivli ahoj, nás mrzelo, že jsi nakonec nemohla přijít. Příště!!! U našeho stolu se sesedla prima banda a docela jsem i pokecali, po hodnocení samozřejmě 😉 Díky za pochvalu, která patří grafikovi, tímto vyřizuji a zdravím Lukáše a jeho Studio CreativeArt, krásně se mi o to tady starají 😉

  Sklenička: Bylo to maso! Pan Cuketka dražil, dražil až vydražil kávu za 430 káčé. Já jsem moc chtěla Leonovo originální kafe, dlouho jsme se s babama přetahovaly a přihazovaly, ale nakonec zvítězila Daniela, autorka titulní fotografie u tohoto článku. Bylo to krásné. A pejsci dnes chroustají svou zaslouženou dávku kvalitních granulí 😉

 6. Taky mne to mrzelo, však jsem psala, že jsem kvůli tomu vrčela ještě druhý den. Ale aspoň jsem se pokochala krásnými fotkami a reporty. doufám, že se sejdeme příště, případně na jiné akci. 🙂

 7. Taky jsem váhala, jestli zajet. Nakonec mě odradil jednak čas zahájení a ukončení akce a z toho plynoucí značné nepohodlí při návratu do 200 km vzdáleného domova, jednak to, že jsem byla v Praze den předtím pracovně. Příště se ale určitě překonám, i kdybych měla do odjezdu prvního spoje via Morava sedět na nádraží (a to je opravdu nepěkná představa).

 8. Jj, Julče tam přistál minimálně kelímek Ethiopia Harrar, protože jsem ho tam sám donesl 🙂
  S Petrou to bylo opravdu Veselé ;-), je roztomilá.
  Ale včera jsem byl v Globu a Latte ve skle mi tak nechutnalo.

 9. ahoj chilli:) jak se vede? koukam , ze se cinis:) Co jsem tak slysel, tak se stavas postrachem brnenskych kavaren..i mimobrneskych:)) Uz jsi slysela o kurzu vareni na annenskych terasach? cetl jsem to na jejich webu!
  Mrkni na muj latte art, kdyz budes mit cas:)
  http://www.youtube.com/watch?v=q0RDCQPCB-8
  ahoj adam
  aircafe

 10. Njedou posilat linky na videa?…aha, tak to poslu bez tecky za www! kdyztak dopln:)
  www!!!youtube.com/watch?v=q0RDCQPCB-8

 11. Pivli a Helli: Příště holky, pozvánky budou tady i jinde a snad se podaří něco podobného uspořádat i v Brně. Že jo? Jardo, Lio?

  Díky Kubo za voňavý kelímek, přemluv racháděho a pokecáme na dalším kurzu vaření bez dosahu sporáku a masňáckého komfortu, co říkáš?

  adame ahooj! Díky za link, spadlo to do spamu…Koukám na to, ten pomalý a trpělivý pohyb mi vůbec nejde, já to tam hrkám strašně rychle a máchám tou rukou příliš energicky. Měl jsi přijet do Globu!
  Postrach snad ne! :)) Stačí mi dobrá káva a „čisté záchody, to mám rád“…
  O kurzech v BorgoA nevím, prima tip, kurzy dnes frčí. Ale informace jsem nenašla, špatně hledám? Když to shrnu, kurzy v Brně nabízí: Rachad, Kasteláni, Borgo a snad něco chystá i Roman Hadrbolec v Noem Arch.
  http://www.borgoagnese.cz má konečně nějaké texty na webu, které jsou sice moc krásné, ale plné chyb, nepřesností a překlepů. To je ale velká škoda a mě to dokáže vytočit do běla! Krásné prostory, ambice být nejlepší restaurací v Brně a diletanský text, jehož editace stojí necelou pětistovku…

 12. Julie ahoooj! Už teď se těším na příští Latte Art Jam a pokud se Ti podaří přemluvit organizátory k uspořádání podobné akce i v Brně, tak budeš aspirantkou na titul „Přesvědčovačka roku“!

 13. adame hezky, mel jste prijet! byla to jen sranda akce, ale vykony celkem dobry:) (na to,ze vetsina videla Dalla Corte poprvy a vyber mleka nebyl nejlepsi, moje chyba)

Napsat komentář