Muzejní noc kejklířů

Kdo neprožil páteční a sobotní noc v ulicích Brna, jako by ani nebyl. Několik postřehů sem zavěsím a jdu spořádaně vařit nedělní oběd.

Noc kejklířů

Už podruhé otevřeli brněnští divadelníci dveře svých scén dokořán a vyšli do ulic v doprovodu masek, velbloudů, lam a koní. Páteční podvečer jsem tudíž strávila na Zelňáku. Hlídala jsem měnící se počet dětí, které střídavě padaly do barokní kašny, přizabíjely se v lužáneckém Le Grandu a s otevřenou pusou zíraly na děsivé historky loutkového divadla. Ale prý: "Mami, to nebyla krev, to stříkala voda! A tu nohu mu neusekli doopravdy!" Bezva, tak jsem v klidu. 

Unikl mi koncert Honzy Budaře, představení Buchet a Loutek, všechno v Alfě, na Provázku i noční ohňostroj. Mně vlastně uniklo z programu skoro všechno. Ale slyšela jsem skvělou pouliční kapelu, které jsem přihodila stovku do futrálu, potkala spoustu dávno nepotkaných lidí, prozkoumala Air Café a nasála neopakovatelnou atmosféru. Spokojenost!

Muzejní noc 

Nestihla jsem se zapojit do on-line twittrování z Muzejní noci pro Brnopolis.eu, ale spíš než něco psát bylo nutné celý večer naživo užít. Ale psala bych z mobilu krátké věty zhruba v podobném duchu:

Červený kostel poprvé v době revoluce, podruhé včera. Stavba mě fascinuje. Geniální strategická poloha, barva krve a jednoduchý vnitřní prostor.

Jízda do Muzea romské kultury. Bus na Bratislavskou téměř liduprázdný. Jako jediný. Proč? 

Skvělá romská kapela Točkolotoč a atmosféra, jakou umí jen Romové. Spousta dětí, pivo a sochy na dvorku. Nechce se mi pryč… 

Prubujeme speciality romské kuchyně: golubky, halušky, sladké kapsičky. Nic nového, ale golubci mají bod!

Nekuřácké Cafe Beng! Hostující barista a káva ve špičkové kvalitě. Utopence si dám i příště!

Bratislavská a její okolí, brněnský fenomén…

Přesun na Špilberk. Muzejní noc zde nikdy víc! Fronty tam a zpět. Terasa i sekce pro VIP. Miliony lidí. Výhled na Brno zřejmě láká.

Výstava ohňostrojů. Nic zajímavého a nezvládnutá instalace. Deseticentimetrové šrouby ve výšce očí mého dítěte a z Julie je rozzuřená tygřice…Píšu rozhořčený dopis autorům. Hlavně, že to EU zaplatila.

Vitráže v kapli chci vidět, ale oželím. Raději příště a v klidu. Honem pryč. Kam? Do Pražákova paláce. Fronta až ven, děti už jsou k.o.

Miluju Miladu Marešovou! Fascinující kresby i miniatury. Geniální moderní realizmus. Litujte, že je konec! Musím sehnat katalog…

Její domácí biograf je fascinující, ten vytvořila a bylo jí 20!!!  K pobavení sebe a svých nejbližších.

Neprávem zapomenutá malířka a autorka kreseb z lágru. To se ve mně zvedá ženské sebevědomí! V neděli výstava končí, zasloužila by prodloužení.

Na fotce jsou klíče od Červeného kostela, v rukou usměvavé paní je uvidíme zase za rok…  

A to je konec! Příště jedu do Rajhradu… A kde jste byli vy?

Letím, pálím nedělní oběd…

12 komentářů: „Muzejní noc kejklířů

 1. červený kostel je moje domácí hřiště… svého času měl můj kamarád tomáš, muzikant a kostelník, tyhle klíče na starosti, a ve sklepě kostela zkušebnu 🙂 škoda, že jsem zrovna tento víkend byl v praze…

 2. Jejda, začíná mě mrzet, že mi to nevyšlo…Aspoň na tu Bratislavskou do Romského muzea si zajdu, když už bydlím vedle…Už jsem tam jednou byla, nadšená, takže až bude čas, neváhám. Prý tam vaří i obstojnou kávu?
  A ta romská kuchyně mě hodně láká. Škoda že tam nevaří pořád.

 3. AdaMM: To sis právě vymyslel! :))) Má kostel nějakej sklep? A červenej? Ten má určitě jenom černou kobku, v ní se nesvítí a zakopává se tam o staletý sešedlý kosti, ne? V tom se přece nedá hrát :)))

  iscilitight: Jo! Stejná myšlenka mě napadala, i když halušky ani golubci nejsou nic nového…A káva? Cafe Beng mi tady linkoval v komentářích pod espresso maratonem člověk s nickem Čestmír, tak jsem navštívila a zjistila, že Brno je fakt malé. Kavárna je prima, je nekuřácká, přímo z kavárny je vchod na příjemný dvorek, káva FZ ve výborné kvalitě, fotku jsem ani stíhat tentokrát nechtěla (ale otestuju je znova, barista byl vypůjčenej, he he :))

 4. Já byla v kostele pro změnu pod střechou:) Šli jsme se podívat na zvonici a obešli jsme střechu zevnitř jak to šlo. Jak mám z výšek přiměřený strach, tak jsem si to nemohla nechat ujít. To jsou věci, když má člověk klíče:) Pak jsem se tam taky vdávala, pro změnu bez obhlídky zvonice. Moc se mi tam líbí. Na muzejní noc jsme poslali starší dítě s babičkou a užívali zaslouženého klidu. Bylo to úžasné:)

 5. Zahrada, zahrada, … Motyčky, rýče, hlína, představa bylinkového záhonku ve stinném koutě.. Možná už letos na podzim, tímhle tempem :-). V Pražsku by snad měla MN nastat až příští týden?

 6. Julčo, pátek jsem nestihla, byli jsme s mužem oba na služební cestě a vrátili se až hodně pozdě. Ale v sobotu jsme se možná někde po cestě potkávaly? Byli jsme totiž taky na té Marešové, moc se mi to líbilo.Do katalogu jsem koukala, ale nic moc, hodí se koupit jen ze zájmu, reprodukcí jejích obrazů je tam jen pár – ale stejně si ho asi pořídím ;-). Pak jsme šli na Špilas kvůli Gahurovi a Vaňkovi – neúspěšně: „Víte, ony jsou to nové výstavy, tak nejsou přístupné, oni by nám na to pak nechodili lidi.“ – pěkná výmluva, že? :-/ Protože jsme vyrazili pozdě, stihli jsme pak už jen Galerii Sklepení na Svoboďáku a Dům pánů z Kunštátu. Závěr v Alfě, ale ne u „Tvého“ Leona (manžel kafe nepije), u Romana o patro výš, je to dlouholetý kamarád.

 7. Julie: No halušky znám celkem dobře, ale co jsou to golubci??
  Jinak díky za tip na kávu, asi tam příští týden zajdu 🙂

 8. I když jsem letošní noc zůstal doma (nedávno jsem si dovezl můj poklad z porodnice) díky Julii jsem aspoň trošku nasál atmosféru. Z akce Brno uprostřed Evropy si užiji aspoň ohňostroje na přehradě a to jen díky tomu že je budu vidět z terasy. Takže ještě jednou díííky Juliie za přenost té super atmosféry až k nám domů 🙂

 9. vladka: střecha Červeného kostela mě možná láká o trochu víc, než ten sklep (fakt promiň AdaMME 😉

  Tosk: Jestli ti to na zahradě jde tak jako mně psaní, tak spolu venčíme psy na pastvě 😉 Ale neboj, bylinky se zazelenají i tady, článek o zeleni právě připravuju 😉

  aida: Jo! Špilberk byl jen pro ostré povahy a silné lokty 😉 a co bylo ve Sklepení? Loni jsme tam obdivovali krásné románské kaple a kostelíky zo Slovenska

  iscilitight: Holoubci jedni, právě jednoho lovím…na střeše a možná odpoledne už tady bude viset 😉

  aleš: Domácí poklady jsou nejlepší i o Muzejní noci, a dneska bude z terasy obzvlášť hezká podívaná :))

 10. Aktuálně: holoubek mi uletěl do pole širého a vrátí se v neděli (čti: rozmrazila jsem kýtu a tu teda mlít nebudu, ale holoubkové-golubki-holubky do hubky až v subótu íli v vaskresjéně 🙂

 11. Ahoj, vidím, že hodně z vás bylo stejně jako já nadšených z výstavy Milady Marešové :), chtěla jsem se zeptat – moc shanim ten katalog k vystavě, už dlouho a neuspěšně :(, bežně vyprodaný a jinak mam smulu. Tak jsem se chtela zeptat, jestli si ho z vás třeba někdo nekoupil, ale pak si to rozmyslel a chtel by ho prodat? nebo nevíte o někom? muj mail je: janka.email@centrum.cz moc díky a zdravím janka v.

Napsat komentář