Nahoru

Ten děda byl neuvěřitelnej. Když jsem v neděli brzy ráno šlapala z Ostravice směrem na Lysou Horu v Beskydech, míjela jsem napůl svlečenýho chlapa – sedmdesátníka?, který si s obyčejným plátěným batohem štrádoval z toho prďáckýho kopce dolů.

hora6.jpg

Pískal si a za těch pár vteřin na mě tu svou pohodu přenesl. Když jsem v šest ráno vyjížděla z Brna, on už musel stoupat po kamenech směrem k vrcholu. Příště půjdu v noci, už vím kde se neskulit ze srázu, tuším za kterým kopcem vychází slunce a vezmu s sebou foťák a stativ.

hora5.jpg

Vystoupat těch 900 výškových metrů nakonec nebylo tak šílený, jak jsem očekávala. Takže jsem samu sebe překvapila. Blbost byla ta úhledná svačina, kterou jsem si ještě doma v Králově Poli zabalila. Úplně stačí láhev vody a lehká nepromokavá bunda. Nahoře jsou totiž dvě hospody se zahrádkou, kde točí Gambrinus, ohřívají klobásu a vaří zelňačku. Žádný kulinární zázrak, ale na přežití to úplně stačilo. Na Lysou je krásný výstup, jen by nahoře nemusel být takový mumraj. Člověk se rychle přehoupne nad vrcholky stromů a kouká do údolí. Příště (ve dne:) to ale zkusím jinudy. Nepůjdu z Ostravice po modré, zkusím to po červené z Visalají.

hora4.jpg

Až na vás taky přijde toulavá:

Autem z Brna jsem jela přes Nový Jičín a Frýdek Místek do Ostravice. Cesta trvala dvě hodiny a auto jsem nechala asi 1.5 km za nádražím. U mostku vlevo je takové štěrkové improvizované parkoviště. Odtud vede modrá kolem chat nahoru.

hora2.jpg

Na Lysou jsem lezla dvě hodiny, nijak jsem nehnala, měla jsem s sebou svoje čtyřměsíční štěně. Fifi mi ale předvedla, že je houževnatý pes a ohledy nepotřebuje. Nikam neutíkala, držela se ve stínu u nohy a když vyběhla „hlídat“, dostala odměnu a byla spokojená. A já taky.

Zpátky jsem to vzala po žluté směrem k přehradě Šance. Romantická, chladná cesta lesem. Dole jsem se rozhodla, že se mi nechce zpátky po silnici, tak jsem lesem po zadku sešupla k chatám a zkrátila si poslední úsek.

Ztráty žádné, svaly nebolí a byl to krásný výlet s výhledem na Vysoké Tatry.

5 komentářů: „Nahoru

  1. Priste nechat auto na parkovisti hotelu Bezruc (Malenovice) a pekne svihat nahoru za „hodinu patnact“

  2. zkušeně 🙂 Lysá je nádherná, určitě půjdu nahoru i na podzim. Ale ten čas, no nevím, já jsem spíš nasávačka-uživatelka :))

  3. na Lysou jsem lezl ted v sobotu a cestu k vrcholu jsme take potkali nejakeho polonaheho pana. Asi patri do skupinky chodcu, kteri sem splhaji pravidelne.

Napsat komentář