Nedělní večer na téma: Brno poetické

Přelaďte si na jiný prostor…

 

Co nás v neděli večer na Dvojce nemine? Režisér Pavel Jirásek natočil hodinový dokument o fenoménu kaváren v Brně. Pořad Café Brno: kavárny a město v proměnách času bude součástí komponovaného Večera na téma… Brno poetické, který vysílá ČT2 v neděli 19. října od 20 hodin.

Pavel Jirásek (zakládal skupinu Bratrstvo) spolu s hercem Pepou Poláškem, který v dokumentu vytvořil roli průvodce, procházejí historií brněnských kaváren od dob Turka Achmeta až po éru Spolku a Alfy. Tvůrci kromě jiného slibují hrané retroscénky, natáčené na 8 mm černobílý film. Natáčelo se ve všech brněnských koutech a vypilo se u toho tuze šálků kávy v populárních a vyhlášených kavárnách.

Po skončení kavárenského dokumentu (jak čtu v tiskové zprávě) prý bude uveden i portrét legendárního výtvarníka Mariána Pally, film o hudební skupině Bratrstvo nebo básnické pásmo Jundrov je krásnější než Kampa režiséra J. A. Pitínského.

Aktuálně odjinud: Další diskuse o dokumentu proběhne na BRNOPOLISu, účast v diskusi prý přislíbil i Pavel Jirásek.  

Tak sraz v neděli v osm, ovladače a kafe s sebou…

 

Aktualizace: Na dokument se můžete podívat v archivu ČT.

55 komentářů: „Nedělní večer na téma: Brno poetické

 1. Jéé, už se těším. Brněnské kavárny si neumím vynachválit. Příští týden bych chtěla navštívit výstavu Gaudeamus a při té příležitosti bych ráda navštívila zrekonstruovanou Alfu. Už aby to bylo 🙂

 2. martidlo, jak tak obhlížím kolem a kolem Alfička je stále zalepená papírem. Nebo máte snad nějaké zprávy, že by se to v nejbližší době mohlo změnit?

 3. No, já taky ne. Bydlím kousek od Opavy a do Brna jezdím sem tam. Je to velmi smutné, moc jsem se těšíla.

 4. Ve Spolku se samozřejmě natáčelo, nevím proč to nezařadili. 🙁 Jinak vypadl mj.celý rozhovor s Tomášem Rusínem.

 5. Ono se toho tam nevešlo víc, natáčelo se ve Spolku i u Steinera, v Pellini atd…Vlastně celý ten současný kavárenský svět v Brně v pořadu trochu nevyzněl, což mi přijde škoda. Takhle to vypadalo, že pláčeme po starém Kabinetu múz a chodíme buď ke Švandovi nebo do Onyxu.
  Ta romantika třicátých let je trochu zidealizovaná a pořád se k ní romanticky vracíme, ale kavárenský svět uhání mílovými kroky dopředu, spousta mladých lidí se proškolilo (i z Brna) různě po Evropě a rozjíždí to tady dobře. To mi tam chybělo.
  Ale potěšil mě úžasný film o Janu Novákovi a potom to závěrečné fotbalové pásmo s texty lidí kolem Karla Škrabala. Paráda, jo a kafe jsem u toho neměla, normálně jsme z pekáčku vyjídali francouzský brambory a celý večer se náramně bavili. Co vy? Co se líbilo vám?
  Co ten dokument o Mariánu Pallovi?

 6. Juli, ono to celé bylo dané tvůrci pořadu, ten výběr.
  Jinak, nás doma potěšilo, že asi tak 3/4 zúčastněných známe, některé i blíž (Roman Š., Libor H., Marian P., Leoš B.S. – který byl jen zmíněn, nicméně můj muž je jeho dlouhodobým sponzorem, atd., atp.). Jo a francouzské brambory jsme náhodou měli taky, máme je moc rádi. 😉
  Podle mě, pokud se na to díval někdo nezasvěcený, musel si myslet, že jsme tady všichni blázni.
  Jinak k tématu doporučuju přečíst si cokoli od Kratochvila nebo P. Řezníčka. Hvězdy kvelbu zrovna vyšly v reedici i s obrazovou přílohou.

 7. Tak ja si myslim, ze Alfu uz neotevrou, pac jim to tam asi ZKRACHOVALO. Asi tam bude nejaky obchod s oblecenim nebo tak.

 8. Aido, díky za tip! To si musím pořídit ke čtení…
  Ohlasy na knihu jsou ZDE: http://www.nakladatelstvi.hostbrno.cz/cs/ohlasy/hvezdy-kvelbu

  Do hodinového pořadu se toho mnoho nevejde, ale měla jsem pocit, že z toho vyznělo, že je Brno „trochu cáklý“. I když, ono vlastně je, že? :))))

  PS: O meziříčských (našich společných) kořenech jsem všechno doma vyzvěděla! Zajímavé! A tuhle jsem na Tebe troubila u zastávky v Pisárkách, ále mám slabý tútátko :))

 9. Karle, tak hadry v Alfě můžu opravdu vyloučit. Alfička bude, nezkrachovala, jen to trochu déle trvá, prý snad v lednu. Ale provozovatelé dají vědět určitě přímo sem, tak nakukujte a držme palce.
  Pro nezasvěcené: mluvíme o malé kavárně Alfa, u vchodu do pasáže Alfa na Poštovské, která je od léta zavřená, interiér je v úpravě.

 10. Helli, lidi z Alfy se rozhodně neztratili, jen se rozmělnili po brněnských kavárnách. Někdo je u Steinera, někdo v Savoyi, někdo si otevřel podnik vlastní (prý někde na Úvoze). Všem společné je to, že přes léto postoupili do úplně jiného kávového levelu a od všech dostaneme po čertech dobrou kávu! A hlavní lídr je tady: http://www.ciaoespresso.cz

 11. ChilliJulie: když se lidi z Alfy rozprostřeli do jiných kaváren, kdo bude potom v Alfě, až se zase otevře?
  Když čtu Tvůj blog, všechny ohlasy a k tomu navíc připočtu nedělní pořad o brněnských kavárnách, začínám ztrácet přehled. Nejspíš Tě budu muset napodobit a vydat se s notýskem na svůj vlastní kávový maraton po Brně. 🙂
  Ten Úvoz musím prozkoumat, nedávno jsem tudy šla ke kamarádce a viděla opravovat nějaký starý kvelb, tak jestli to není ono.

 12. No rozhodně jsme se neztratili děti. Všichni dál vaříme špičkovou kávu, učíme to další a je o to celkem zájem. Přijdete li za námi, rozhodně vás neodmítneme.
  Prodáváme dál produkty Filicori Zecchini a blogujeme o životě kofeinistů na http://www.coffeespecialist.cz.
  Bohužel (nebo naštěstí) v Café Alfa to naše generace zapíchla.
  Všichni jsme museli dál sami.
  Novým držíme palce, aby dokázali začít tam kde jsme my skončili.
  Laťka je vysoko, ale to je přece správně, ne?

 13. Helli, nedá se svítit, musí se to všechno obejít :))) Doporučuji víc lidí dohromady – taková malá kavárenská tour? Nějaké návrhy? 😉

  Ex Café Alfa: Ajaj, jen aby se podařilo podniku vrátit tu atmosféru, to nepopsatelné cosi…ten důvod, proč tam chodil každej. Jen za kávou?

 14. No tak EX CAFE ALFA by se teda jasne mohl vyjadrit, jestli v alfa pasazi jeste Alfa Cafe bude nebo tam budou ty hadry… Co jsem z toho zatim pochopil, tak to vypada, ze si kazdy hraje na svym pisecku (generace zapichla, vsichni jsme museli dal sami).

 15. Přesně tak. Každej se živí na svým písečku a dělá to tak většina dospělé populace. Myslím, že jsme vám, milý Karle, odpověděli dost jasně. Jestli rád pijete dobrou kávu (což předpokládám), dejte nám tip, kde si ji dopříváte!

 16. No ja jsem rad chodil prave do Alfa Cafe a dost me tedka stve, ze majitel neni ani schopny neco vylepit na dvere, jak se veci maji, proc je zavreno, kdy bude a zda vubec bude rekonstrukce dodelana atd. Jestli s touhle kavarnou mam pocitat nebo si najit novou. Takhle by se proste ke stalym zakaznikum nemel chovat (aspon v trznim hospodarstvi, protoze tak si na tom svym pisecku moc nevydela – podle meho skromneho nazoru). To me stve.

 17. ex cafe alfa ví jenom že v kavárně probíhá náročná rekonstrukce a že by snad mohlo být už brzy otevřeno. Kavárna se bude jmenovat dál Kavárna alfa. viz. informace na dveřích..
  Víc nevím, Karle

 18. Tak jsem se byl na ty informace na dverich podivat a bude to mit noveho majitele. Nejakou byvalou stavebni firmu, tak uvidime, jak budou varit kafe. Jsem si to myslel, ze byvaly majitel asi zkrachoval. No aspon ze tam nebudou ty hadry.

 19. Souhlasím, Julie, pořad se věnoval spíše historii, ale tak to asi bylo i zamýšleno. Ale bylo to fajn i tak, třeba ty retro scénky s titulky byly rozkošné.

  A ano, Brno je trochu cáklé. Ten důraz na Švandu a Kabinet múz je, počítám, spíše vliv Poláška 🙂

 20. Kafe sem kafe tam… hlavne ze se v Brne porad prodavaji hadry, ne? 🙂

 21. Karle, vy jste měl být v tom dokumentu! Jste krásnou ukázkou toho, jak je spokojeným hostům líto, když jim „zavřou kvelb“. Cafe Alfa je neopakovatelné, to máte pravdu. Kam chodíte teď?

  svědek: No právě, tvůrci asi občas na nějaké té židli u Švandy a v Kabinetu několik hodin proseděli. Jenže Švanda není prostě typická kavárna, tam vidíš jak se klopí škopky hned jak se otevře…

  Perchta :))) Hadry až po kafi! 😉

 22. alfa: jojo stavební firma, hmmm tak to bude asi velice hořká kávička s 1.5% provizí pro ptáky stahujících se do teplych kraju…

 23. ad Švanda/ To mě právě vadí, jak se glorifikuje jedno místo (nejen v tomto dokumentu) kvůli popularitě mezi určitou cílovou skupinou. Tam je přece tak zakouřeno a z mého pohledu nevlídno (stolky těsně vedle sebe), že by mně ani nenapadlo si tam jít sednout. Nicméně jim fandím, získali si svoje štamgasty a vytvářejí pro ně širší kulturní zázemí, nejsou tam jen kvůli výdělku.

  Někdo ze zpovídaných (Horák?) mluvil o tom, jak se v kavárnách potkávali navzájem intelektuální vrstvy napříč obory. Je vůbec ještě nějaké místo v Brně, kam chodí umělci, podnikatelé, studenti i docenti? 🙂

 24. Ad Švanda – Romana znám dlouho, už z Memphisu (to byl ten podnik z dokumentu s tou rukou od Kapucínů – dnes je tam Střihoruký Edward, ale předtím to bylo fakt dost dobrý doupě), pak z Kabinetu, je to fajn člověk, mj. vůdce studentů z FF v r.89 (nakonec nedoštudoval, přitom byl v 5. ročníku). Když přesídlili do Alfy, moc mi to nesedlo a moc jsem si nezvykla. Naposled jsme tam byli tuhle soboru – po koncertu Prokop-Andršt-Hrubý v Metru (což mimochodem původně byla opravdu děsivá paluša, diskotéka, pamatujete to někdo?) a hned jsme utekli. Divní lidi, divná obsluha a děsivě zakouřeno (vadilo to i mě, a to jsem kuřák).

 25. No aido, ty jsi poklad 😉 A já si pořád říkala v které té výloze se ta „slečna s hezkou ručkou“ tak hezky ukazuje. Tohle vůbec neznám, já jsem chodila hezky počestně k Sedláčkům na vídeň. Ale zase už od sedmý třídy. Mimochodem, pan majitel Sedláček s medailemi – to byla dost hořká chvilka, když si vzpomenu, jak to tam vypadá teď a jaké služby poskytují (viz článek někde v sekci „cukrárna“).

  Svědek: Jo! Není vše ztraceno! Třeba v cafe99 na Úvoze jsem podobnou skladbu hostů posledně viděla…

 26. ChilliJulie o Sedláčkovi: No právě, kdyby nezabírali interiér, řekla bych, že se bavili o úplně jiné kavárně. Kamera leccos milosrdně skryla, ale poučený člověk si mohl představit, jaké by to mohlo být pěkné…

  Aida + ChilliJulie: Memphis z doby před Střihorukým Edwardem si ještě pamatuju, tehdy tam měli stolek i ve výloze a občas u něj sedávali Bolek s Pechou. Nikdy jsem se neodvážila tam zajít, kyslíkově deficitní atmosféra se linula až na chodník.

 27. Mimochodem, když jsem šel nedávno Alfa pasáží, všiml jsem si skoro naproti Švandy čokoládovny Minach (možná je tam dýl). Už jste někdo vyzkoušeli?

  Pokud je dobrá, takový podnik by si zasloužil propagaci. Ta výloha a vůbec interiér mě teda dvakrát neoslovily.

 28. Na Úvoze je nová maličká kavárna, přímo naproti elektro fakulty. Je pravděpodobné, že by se jednalo o tu novou zmiňovanou kavárnu někoho z Alfy?

 29. svědek: my tam občas chodíme (naposledy jsem tam byla s dcerou tohle úterý před dnem otevřených dveří na ŠUŘ, Juli – je to dobrý, lekla se a rozmyslela si to), ale ještě jsem se nerozhodla, jaký vztah k tomu podniku mám…
  Heli: já tam chodila na pravidelné každoměsíční opušťáky z mateřské, když už mi doma „hrabalo“ (cca rok 92-93); Pecu ani Bolka jsem tam ale nikdy nezastihla.

 30. aida: To je typický! ŠUŘka vysílá nějaký signály, který odrazují. Kdybyste ale chtěli, můžete ty kresby přinést, kdyby náhodou ještě uvažovala…;)

 31. Jistě znáte kavárnu Spolek a Sreiner café…. Jak je možné že v dokumentu, na závěr, byl za „KAVÁRNU DNEŠKA“ ukázán jen jediný, který se snad za kavárnu ani nedá považovat. „Café“ Alfa – dokonalá Brněnská „nalejvárna“ plná jako-intelektuálů…jako-umělů.
  Asi snaha ukázat, že intelektuálové a Brněnskéí „hvězdy“ z 80. let stále ještě žijí, pijí….
  Ta kavárna Alfa (KAVÁRNA) ta co kouká do ulice Poštovská, ta se ke konci svého provozu začala měnit taky v pěknou „pařírnu“ , zhoršila se nejprve obsluha, pakvíno, pak i káva….
  Jinak obsluha cafe Savoy ( všiměte si) je dost bez úrovně…snad se to zlepší i ty jejich upatlané oděvy…
  Dokument pana Jiráska vypadá jakoby ten člověk Brno nikdy neviděl, nebo prostě reklama na Pallu (brněnský poklad) a na kamaráda „Švandu“?
  Ach jo…já prostě nerada chlastám…

 32. Ještě upozorňuji: Café Alfa je něco jiného naž nalejvárna u Švandy! I když je to ve stejném objektu….

 33. Anna: myslíte na Úvoze vedle Pomaláče? Jmenuje se Minor…Ještě jse tam nebyla, ale provozuje to snad nějaká sličná obsluha z bývalé Alfy, taky prozkoumám

  ma: Díky za fotky! Jsem zvědavá jak to bude po rekonstrukci vypadat. A kam chodíš na kafe teď?

  Anua: Já s vámi vcelku souhlasím. Jen vysvětlím, že v dokumentu byla opravdu kavárna „Švanda“ nikoli Cafe Alfa. To, že se tam v posledné éře zhoršila káva jste asi vážně nemyslela, že? Vždyť právě tam bylo (troufám si říct) nejlepší kafe v Brně!
  Steinera i Spolek známe velmi dobře. Jsou to dvě krásné kavárny plné lidí s velmi dobrou kávou, ve Spolku navíc s možností zakoupení čerstvé jedndodruhové kávy domů. Chodíte tam? Kde si kupujete kávu a jakou doma pijete?
  A Savoy – je zajímavé, jak negativní reakce na tuhle kavárnu slyším. Vy uvádíte ještě navíc „upatlané oděvy“. No, můj názor je ten, že dotažené to ještě není, ale to co nabízejí je velmi slušný standard a s obluhou jsme měla zatím jen pozitivní dojem.

 34. Dokument Café Brno měl výrazný podtitul Město a kavárny v proměnách času. Proto přirozeně nebyl průvodcem současnými kavárnami, ani jejich žebříčkem… Nebyl o tom, kde je káva dobrá nebo špatná nebo kde mají ušpiněné zástěry. Film byl o tom, jak prochází zároveň krásné i kruté dějiny městem a jeho kavárnami.
  „Do hodinového pořadu se toho mnoho nevejde“, napsala Julie Kalodová. A má velkou pravdu. Každý dokument, má li za něco stát, má ohromný přebytek natočeného kvalitního materiálu. Z námi natočeného materiálu by bylo možné sestříhat v podstatě druhý, stejně zajímavý díl dokumentu. Takže i do Café Brno se přirozeně nedostala spousta kaváren a příběhů: ze starších třeba Monopol, Dorotík, U očků, z těch nových zejména Steiner a Spolek. Je mi líto, že jsem nemohl použít výpověď Julie Kalodové, je mi líto, že jsem nemohl použít Tomáše Rusína ve v Café Steiner, Jiřího Šimáčka v Pellini, Kamila a Radka ve Spolku, ale je to prostě tak. Atmosféra natočeného materiálu i natočená výpověď Švandy byly pro kontext dokumentu, na který se dívají i statisíce nebrněnských diváků, silnější a výmluvnější. A to i při vědomí, že Café Švanda je zcela netypickou kavárnou, možná vlastně ani kavárnou v pravém smyslu není. Upírat Švandovi „genia loci“ by však byla křivda, stejně tak jako tvrzení, že je jen úlem zestárlých pseudoumělců a pseudointelektuálů. Ostatně těmito postavičkami jako-intelektuálů a jako-umělců promíchaných se skutečnými tvůrci se hemží každá dobrá kavárna, nevyjímaje Steiner či Spolek a právě proto máme tuhle atmosféru tak rádi. A mimochodem současným kavárnám včetně Spolku a Steinera (kteréžto to kavárny jsou pro mne zcela typickým romantickým návratem k idealizované meziválečné kavárenské kultuře) jsem věnoval jeden z dílů magazínu STYL v roce 2006 – Dobrá káva v dobrém designu
  http://www.ceskatelevize.cz/program/search.php?searchstring=Dobr%E1%20k%E1va%20v%20dobr%E9m%20designu&obdobif=archiv.
  Julii Kalodové chybělo v dokumentu poznání, že „kavárenský svět uhání mílovými kroky dopředu, spousta mladých lidí se proškolilo (i z Brna) různě po Evropě a rozjíždí to tady dobře.“ Ano, vznikají báječné nové kavárny, třeba na Veveří Café Sausalito s nynější konceptuální kavárenskou výstavou. Zdají se být více univerzální – evropské nežli „brněnské“ (ale co to vlastně to brněnské je?), takže musíme chvíli počkat a být trpěliví, abychom za čas zjistili, že tam či onam chodil nový „Janáček“ či „Skácel“.

  Pavel Jirásek

 35. Á vítejte Pavle mezi námi! Moc mě těší, že jste si našel čas na komentář!
  Určitě je srandovní číst naše stesky po té „naší kavárně, která chyběla“. Najít tu typickou a jen tu jednu se totiž asi opravdu nedá. Ve mně zůstává příjemný pocit, že to v Brně v kavárnách kreativně hučí a že je to téma, které STOJÍ ZA TO.
  Mimochodem, byla jsem teď v pondělí ve Vídni – v Cafe Hawelka a Cafe Sacher a srovnávání mi dělalo skvěle na duši, nemáme se v Brně totiž za co stydět, naopak! Máte spoustu materiálu, co s ním?
  A nezbytná otázka i pro Vás: kam chodíte na kafe?

 36. Zdravím všechny diskutující,

  děkuji za typ na pěkný pořad, který jsem v telelvizi bohužel propásla, ale archiv ČT to napraví. Bohužel nemohu přihodit tu svou trošku k diskusi o starých dobrých časech v Brně, protože jsem v Brně teprve chvilku.

  Pokud by vás zajímal pohled studenta a člověka, který v kavárně vyhledává spíš zajímavou atmosféru, než výtečnou kávu (nejsem kávoznalec), tak vám mohu přiblížit pár oblíbených míst: Cafe 99 (ale spíš kvůli skvělému hruškovému svářáku a společenským hrám), Air Café (kvůli míchaným koktejlům a ďolíčcích v usměvavé tváři obsluhy) a Kavárnu pod hodinami (díky její dostupnosti a velkému výběru sladkostí). Jenže nikde to ještě nebylo ono :-)… Měli byste pro mě nějaký zajímavý tip? Díky

 37. „Dědeček měl nabídky od různých architektů, ale všechny je odmítl. Vždyť tohle je nejstarší veřejný prostor ve Vídni v původním stavu,“ řekl mladý Günter Hawelka. Vidíte Julie, ve Vídni u Hawelků jsou světáci nadšení z něčeho, co v Brně nejsme schopni pořád docenit. Jsou prostě pyšní na to, že nemusí nic měnit.Co vlastně v tom ošuntělém Hawelkovi je? Ptáme se? Zdánlivě nic víc, než historická zásoba proslulé značky Thonet: židle, mramorové stolky i věšáky. Jenže tohle Café je hlavně instituce: v padesátých a šedesátých letech se stalo útočištěm malířů vídeňské školy. Téměř tu bydleli Alfred Hrdlicka, Ernst Fuchs, Kurt Moldowan, Oscar Werner, byl tu ale i nekolikrát Andy Warhol. Takže zde je odpověď na Vaši otázku, kam že to chodím na kafe. Teď se podržte, z celého natáčení v Brně mne nejvíc oslovila bývalá Sedláčkova, dnešní Zemanova kavárna. Ano, právě ta, která dostala ve Vašem hodnocení nejvíce „nandáno“. A víte, čím mne uchvátila? No přeci něčím podobným, co má i Hawelka, pro dokumentaristu tou báječnou nezachytitelnou atmosférou minula. Máte tam pocit, jako byste prošla časovou dírou a ocitla se někde v rezervoáru nostalgické minulosti sedmdesátých a osmdesátých let. Možná by to dokázaly lépe nežli já formulovat stařenky, které tam chodí na zákusek a možná i o tyhle dimenze hodnocení byste mohla rozšířit Vaše psaní na téma kaváren. Vždyť jde o genius loci a o ten musíme v Brně stále bojovat. http://www.jiraskovi.cz

 38. Milý Pavle, díky za komentář. Neměla jsem v úmyslu kavárně U Sedláčka nic nandávat, popsala jsem svůj pohled, jak tahle kavárna působí na mne a nechala prostor čtenářům, aby popsali pocit svůj.
  Článek je tady: http://chillijulie.cz/brnensky-original-zemanova-kavarna.html
  Četl jste v sobotní MF můj článek o Café Hawelka? Na idnesu není, pošlu vám ho tedy mailem. Byl o atmosféře, o legendě! Až mi editor v MF ty lyrické pasáže vyškrtal 😉 Říkali jsme si to spolu už při natáčení, Brno mělo kavárenskou přetržku, ale nejsme na tom špatně…

  Jituli, také zdravím. Vystihla jste ty své oblíbené podniky moc hezky, určitě si to tu někdo přečte. Je fajn, že do nich ráda chodíte, v tom je to krásné, zůstaňte u toho.

 39. ahoj Julie, nejde zverejnit ten clanek o cafe hawelka tady?
  jinak, byl jsem v nekolika „puvodnich“ videnskych kavarnach vcetne hawelky, a priznam se ze me zas tak neoslovily. naproti tomu cafe drexler, ktere se prestavelo do soucasneho designu mi prijde super (ne tak videnakum) 🙂
  co se tyce sedlacka-zemanky:pokud chce nekdo exkurzi do socialismu tak prosim. malem jsem puknul smichy kdyz jsem videl majitele s radem od habeskeho cisare 😀

 40. Dane, zeptám se v MF, jestli to sem můžu dát, je to (přece jen) jejich majetek :)) Ale taky bych ten text tady ráda měla, nadřela jsem se na něm jak kobyla :)) Zdravím do Spolku! Došlo mi kafe a Jarda mi děsně vynadal, že jsem si šla koupit Jihlavanku a nejela štandopéde k vám, ha ha. Přijdu! Chystej pytlík na Yirgacheffe, byla výborná!

 41. Cilli Julie: Ano v Cafe alfa měli dobrou kávu ale poslední dva mesice pred zavrenim to slo fakt do kytek. Davam si rada kavu ve Spolku nekolikrat do tydne, domu nekupuje protoze zkratka dobry presovar je mimo moje možnosti. Pokud kupuji darem byva to zpravidla hutna horka arabicca. Tu varili ve Spolku nekolikero druhu. Taky Pelini, tam je fajn. Fakt kavarny. Ticho a pohoda.
  V cafe Savoy asi meli bud blby den anebo zaucovali, ale slecna v zamazanem obleceni a se spatnym melirem popletla objednavku a kdyz ji donesla popadali ji lzicky na zem….no nic moc. Tomu ja se smeju, to se stava. Ale ten dokument me vazne nastval!

 42. Milá Chilli, byla jste už na kávě u Přátel italské opery v Domě pánů z Lipé? Mně chutnalo, a prostředí je… stylové 🙂
  Zdraví
  Lucka

Napsat komentář