Neobyčejná sůl

Jeden šéfkuchař mi včera při rozhovoru položil na stůl dvě krabičky s voňavým obsahem. Jako dárek. Chtěl mi názorně ukázat, že i jídlo ve špičkové restauraci lze dochutit jednoduše a s vtipem. Ráda tomu věřím.

Krabičky obsahovaly zdánlivě docela obyčejnou sůl. Při bližším očichávání a ochutnávání to byly dvě zcela rozdílné inredience odlišných barev a hlavně úplně rozdílných vůní.

Sůl z udírny

První krabička obsahovala kouřovou sůl. Jak jsem při gůglení zjistila, ta je v obchodech s kořením běžně k dostání, ale já se přiznám, že jsem ji doma zatím nevyzkoušela. Má tmavou barvu doutníku a silná vůně připomíná právě otevřenou domácí udírnu. Přemýšlím, jak kouřovou sůl v kuchyni využiju? Ryby? Sušené hovězí maso?  

Sůl jako od babičky

Ve druhé krabičce se skrývaly temně fialové krystalky ibiškové soli. Ta barva mě úplně dostala. Vůně je velice jemná, připomíná mi lehký a čerstvý závan parfému z babiččina prádelníku. Velice ženská. Co budu dělat se sexy solí s vůní květin? 

PS: Na první fotce je himalájská sůl, kterou mám doma ve spíži… 

Používáte také při vaření různé druhy soli? A jaké?

Máte nějaký nápad či recept, při kterém se dá kouřová a ibišková sůl použít? 

 

15 komentářů: „Neobyčejná sůl

 1. neznám ani jednu z tvých dvou solí, tak neporadím.
  Já ulítávám na Fleur de sel z oblasti Camargue, nejraši bych jí sypala i do kafe.
  Himalájskou mám doma také, ale „květy“ vedou. Kam s ní? Určitě ne do vaření, ale již na hotové pokrmy. Takové vajčko naměkko, chléb s máslem, foie gras, rajče a zeleninka vůbec, na biftek a jiné maso nebo ryby,…
  Jinak doma používáme jen sůl mořskou, jak jemnou tak hrubou.

 2. ibiškové by slušela chilli čokoláda, kouřovou vidím s hovězím, výborným olejem a rukolou…hmmm..:))krása..)

 3. Kouřová se běžně používá na maso grilované na elektrickém grilu – nahrazuje tam aroma gřevěného uhlí. Někdo jí užívá přes míru a potom všechno chutná jak debrecínskej guláš 🙁 Ibiškovou neznám, použil jsem jen celerovou, pomerančovou a další a ty jsou ideální na supet vytuněné salátky a studené specialitky ala tataráček z tuňáka.

 4. Rachad: Já nejvíc myslím na to Tvoje sušené hovězí. Chtěla bych to zkusit i s vepřovým masem – něco jako špek, na tu kořeněnou krustu by se to hodilo…

  Bali: ryby jsou další mao, ke kterému se ta uzená fakt hodí, vyzkouším, na hovězí i rybu mi to vyjde :)))

  tessa: díky za dobrý tip, nějak tak si to představuju taky! A to těch různých solí pry ještě je!

 5. Uzenou solí bych asi nahradila vůni dřevěného uhlí, jak říká Rachard, v případě el. grilu, ale ne přes míru 🙂 Ale protože mým velmi oblíbeným kořením je uzená paprika, tak bych i kouřovou sůl ráda viděla, kromě jiného, např. ryb, i v případě dušeného masa. Ibišek zase tak jemný není, tak klidně na hovězí a zvěřinu…Nevím, nevím..:-)

 6. Teta z Anglie před pár lety úpěla, že jí přestali vyrábět její oblíbený uzený vývar v kostce, tak jsem jí k Vánocům pořídila balíček Kouřového aroma, v té době jsem o existenci kouřové soli nevěděla. Chemie to musí být strašná, ale teta si pochvaluje 8)))

 7. Tea: ibičková není jemná? a přitom se tváří tak nevinně 😉 Díky!

  RenatoE ahooj, moc Tě zdravím a těší mě, že Tě tu vidím! Ty máš vůbec zajímavé tety :))) Pozdravuj maláčky doma…

 8. ChilliJulie, ještě mám taky strejčky a další příbuzenstvo, a všichni rádi vaří. Anglická teta je do Anglie provdaná a dokázala natur Angličana přesvědčit, že jídlo je docela príma záležitost 8))) Při první návštěvě jsem projevila touhu poznat opravdu anglickou kuchyni a po třech návštěvách nóbl anglických restaurací už jsem se stravovala pouze v indických, italských a podobných. Jediné, co mi z klasiky opravdu chutnalo byly fis’n’chips kdekoliv na ulici a mixed grill v jakési knajpě sedmnácté cenové skupiny, kde jsme štamgasty porazili v šipkách 8))).

 9. Našla jsem recept na letní osvěžující nápoj. Jogurt se hodně našlehá s vodou a ibiškovou solí. Pije se hodně studený, případně doplněný ledem. Mám ráda jogurt na slano. Pokusila bych se jogurt osolit ibiškovou solí a experimentovala bych i přidáním bylinek.Také se doporučuje ibišková sůl na saláty z citrusů.

 10. RenataE: :)))

  primula: tak to je bomba a určitě to v létě vyzkouším, díky!

 11. …a kouřová sůl na šunkafleky. Úžasná, všichni myslí na domácí uzené. 🙂

 12. Absolvovala jsem kurz vaření U Kastelána a o ibiškové soli jsem do té doby taky neslyšela:-) Sypali jsme ji spolu s červeným pepřem na tvarohovou pomazánku a udělalo to zní neobyčejnou záležitost:-) Okamžitě jsem si ji pořídila domů. Prý se obecně hodí na mléčné výrobky, takže určitě zkusím i zmiňovaný jogurt zde v diskuzi:-)

Napsat komentář