Něžné Kokino

Byl únor, mrzlo a já je ochutnala poprvé. Se svou dcerou a kamarádkou Liou jsme vyšplhaly do Kamenné kolonie oslavit Valentýna tak trochu jinak.

 kokino1.jpg

Pro Nebrňáky: Kamenka je taková čtvrt, kde barevné domky vypadají jako z knížky ve francouzštině, v podpatkách škobrtáte po kočičicích hlavách a z ulice se dá autem jen vycouvat. Bydlí tam architekti, umělci a podobní blázni. V únorovém mrazu jsme probloumaly stánky a protlačily se až k malému zarostlému dvorku.

 kokino2.jpg

Tady se choulil malý stoleček, horká lampa, ze které kapalo a Ony dvě. Kokino. Poprvé na veřejnosti se svými dobrotami. Romana Zubalová (tmavovláska) a Míša Lipenská (blondýnka) ve vyšívaných zástěrách něžně a trochu stydlivě nabízely prokřehlým návštěvníkům sladké dobroty. Takové, které mi už dlouho chyběly.

 kokino4.jpg

Domácí bábovičky, mafiny, slaďounké cukroví, pusinky a koláčky. K nadýchaným cukrátkům, které upekly doma v troubě, přidávaly navíc sexy úsměv. Byly neodolatelné a děsně jim to tehdy slušelo. A já jsem zapnula foťák a chtěla ty dvě vyšívané zástěrky okamžitě dostat na stránky novin. Romana mi zabalila mandlové a levandulové koláčky na domů a něžně mě odehnala, že ještě není o čem psát. Cukrářské duo Kokino bylo tenkrát ještě takové malé mrňátko.

 kokino6.jpg

Tehdy jsem se bála to sladké zjevení odfouknout svou urputností. Měla jsem strach, že holky semelou předpisy nebo odradí konkurence. Nesemlely, neodradila. Teď, deset měsíců poté, potkávám noblesní dvojici na akcích, kde nechybí styl a móda.

 kokino5.jpg

Čtu na Facebooku, jak jsou rády, že nestíhají. Moje švagrová si na zákuscích od Kokina o víkendu pochutnala v Tungsramu. Na vánočním trhu jsem nacpala sebe i děti úžasným řezem Míša a na Fashion Factory zase zakydala své sestry čokoládovou bábovičkou (odtud jsou i fotky). Jen si to představte. Kousnete do jemné čokoládové krustičky a vnitřek odhalí růžovofialovou tekutou náplň. Hořkost na jazyku s pikantním ocáskem. Ségry ani nemukly.

 kamenka1.jpg

Kokino už se dá ochutnat v několika brněnských kavárnách. Třeba právě v Tunsgramu, Minachu, Alfě, Artu nebo v židenické Zastávce, Falku nebo při sobotní snídani v Koishi (občas). Posedávání u kávy je přece krásná brněnská úchylka. Jenže většinou k espressu není co si dát. Mám radost, že kráter, který v kavárenských lístcích rozbrázdila marlenka, noblesně zalepuje právě Kokino z Brna.

 kamenka2.jpg

A kde ještě můžete Kokino potkat a ochutnat:

Na internetu: Facebook a až holky dopečou i na stránkách www.kokino.cz.

Teď právě na vánočních trzích v Brně, na náměstí Svobody i na Zelném trhu ve stánku Kavárny Zastávka (hledejte budku s teplým moštem).Od 9. do 12.12. na festivalu animovaného filmu PAF! v Olomouci a 15. 12. v brněnské Alfa pasáži na vánočním večírku po představení Ha Divadla. Tam budeme shodou okolností spolu a já se těším, až se zase sladce zakydám.

 

8 komentářů: „Něžné Kokino

 1. Včera jsem si to zrovna štrádoval přes Svoboďák, koukám na stánek Zastávka a nápis Turbo mošt… ale jako vodič jsem šel dál. No škoda.

 2. Holky mě moc zaujaly… 🙂 ten večírek v Olomouci možná stihnu 🙂
  Jen ta webová adresa nějak nefunguje. Je správná?

 3. Slintám na klávesnici 🙂 Díky Kokino levandulovým bábovičkám jsem se konečně dokopala k vyzkoušení levandule u sebe v kuchyni. A hned bylo na levandulový článek do blogu 🙂 Holky ty sladké chutě mají vážně vychytaný. Pěkné téma, Julie 😉

 4. Kanibal: turbomošt mají ve verzi i pro děckořidiče. Ne abys řval, že je kyselej 😉
  Nicole: Stránka je správná, ale Kokino nestíhá zřejmě, takže web ještě nefunguje. Asi je v tuhle chvíli lepší Kokino skutečné než na webu.
  Veru: Já si taky říkám, kdo jim ty receptury nakukává. Jo a už mi to Lia psala, že pekla tvoje levandulový cukrle. Já teda zatím nudně nechávám levanduli na moly v šatníku, ale třeba? aha? 🙂

 5. Lia upřesňuje, že dosud levandulově nepekla, ale bude 🙂 Jen co se staví na Zelňáku pro levanduli…

 6. Juli, pěkné!
  Ale hlavně proč píšu – všecko nej nej nej k svátku!

 7. Děkuji za krásný a inspirativní článek. Je hezké vidět, že i v dnešní těžké době se umí mladí lidé postavit na vlastní nohy.

Napsat komentář