„Psi a dětičky do kavárny nepatří, “ tvrdí majitel

Když jsem vybírala podnik tvořící nový díl seriálu o kavárnách, zvolila jsem Café Blended ve Starobrněnské ulici v centru Brna. Otevřeno je i v neděli již od deseti hodin. Tato užitečná informace se dá přečíst na hlavní straně webových stránek.

Na stejné internetové adrese mě však zaujal i velmi nestandardní text: „Poskytujeme našim hostům klidné posezení nenarušované projevy dětí a jejich rozvíjejících se osobností.“

U výzvy je symbol přeškrtnutého kočárku a stejně jednoznačné označení „zdobí“ i vstupní dveře kavárny.  Přiznám se, že mě text opravdu šokoval, a s podobným omezením se setkávám na vlastní kůži poprvé. Majitel svůj odmítavý postoj dost otevřeně hájí i ve virtuální návštěvní knize: „Psy a dětičky si můžete užívat v jiných zařízeních, ale sem prosím nepatří.“

Uf. Nepřeje si, abych zde pobývala se svým dítětem? Ale koho obtěžuje malá holčička, která sedí u stolu, v klidu pije brčkem limonádu a rozvíjí svou osobnost tím, že maluje obrázek? Mám se snad bát, že číšník přistoupí k našemu stolu, zabalí nám pastelky a doporučí přestěhovat se do jiného podniku? Tuto situaci bych své dceři zřejmě nebyla schopná logickými argumenty vysvětlit. Ba co víc – nechtěla bych to ani zažít!

Je pravda, že ani já nestojím o to, abych u důležitého jednání poslouchala bandu špatně vychovaných nezvedenců, kteří běhají po kavárně a ušpiněnými ručičkami tlučou do skleněných vitrín. Ale domnívám se, že umravňovat by je měli především jejich rodiče a právě jen s nimi by si měl výdaje za rozbité skleničy a další ztráty majitel vypořádat. S názorem, že dětem je třeba vstup do kavárny principiálně zakázat, zásadně nesouhlasím.

Do dvora v kostýmku či dobře padnoucím obleku

Jako máma, která se za chování svých dětí v gastronomických zařízeních nestydí, bych do téhle kavárny už zřejmě nevstoupila. Svůj osobní odmítavý postoj jsem však z pracovních důvodů překonala a kávu sem ochutnat přesto přišla. Je třeba říci, že jsme s kolegyní Eliškou Kolínkovou zjistily, že vyvěsit si na dveře podobnou ceduli není v rozporu s žádným zákonem a příslušné úřady by začaly věc přezkoumávat teprve v okamžiku, kdy by si někdo stěžoval.

Kavárna Blended je ve dvoře opraveného „pavlačáku“. Klientela je vymezená přímočaře, sem se sluší přijít v kostýmku a dobře padnoucím obleku. Interiéru vévodí hnědočerné dřevěné doplňky a hosté se usazují do polštářů na červené sedačky. Obsluhuje pečlivě upravený muž a moc dobře si uvědomuje, jak a co má v kavárně dělat. Je profesionální a nenuceně konverzuje, dobře odhaduje tu správnou chvíli, kdy už host nechce být rušen. V tomto případě sliby o klidném prostředí platí. A nezapomíná rozsvítit svíčku na stole.

Servis kávy byl bez jediné chyby, na mém stole ležel čistý a dokonale naservírovaný tácek s kávou. Kávy v malém hrníču bylo správné množství, tedy asi 30 mililitrů, mléko v konvičce ohřáté. Chuť byla harmonicky vyrovnaná. Nijak tvrdá, naopak lehce a „měkce“ nakyslá.

Cena odpovídá kvalitě kávy

Částka 38 korun za espresso je sice ve vyšší cenové rovině, ale koresponduje s kvalitou a úrovní servisu. Cappuccino bylo vizuálně téměř dokonalé. Hladinu zdobil v mléčném krému namalovaný lísteček. Techniku „latte artu“ barista ovládá bravurně. Správný je i tmavý okraj kolem stěny šálku.

Mléčný krém by mohl mít ještě o stupeň pevnější konzistenci. Ale jemně delikátní chuť kávy se s našlehaným mlékem dobře snoubila. Zeptala jsem se na značku kávy, jejíž chuť je slabě nakyslá a vůně svěží, typická pro světleji pražená zrnka. „Necháváme si kávu dovážet z Itálie, “ dozvěděla jsem se při placení. Myslím, že se sázka na dovoz vlastní směsi vyplácí.

Pokud rádi noříte dezertové vidličky do vláčné čokoládové tradice, ochutnejte sacher, na který jste lákáni poutačem z ulice. Rakouský originál s pečetí má pod čokoládou požehnanou vrstvu meruňkové marmelády, v místní variantě se jí trochu šetřilo. Tmavý dort byl čerstvý a ozdobený kopečkem opravdové šlehačky. Skoro jako ve Vídni.

Mám ještě jednu výhradu. Na čisté toaletě je nápis, že až náhodou dojde toaletní papír, nechť to oznámíme obsluze. Nevím, jak bych tuto situaci prakticky řešila, ale zrovna o „tohle“ by se hosté starat neměli.

Kuřte si, co vám plíce dovolí, ochutnejte náš sacher a nechoďte nám sem s dětmi! Odhaduji, že kavárna se svými kontroverzními a vyhraněnými názory nesmírně proslaví.

Blended Café, Starobrněnská 12

Hodnocení: 70%

A co na to čtenáři?

Článek vyšel v brněnském vydání včerejší MF DNES a je součástí gastroseriálu o brněnských kavárnách a restauracích.        

S kolegyní Eliškou Kolínkovou jsme potom během pátku zjišťovaly, zda majitel může vstup dětem zamezit. A kupodivu ANO! Dokud si nebude někdo stěžovat.

Zpráva z pera Elišky je zde: Zákaz vstupu dětem, hlásí značka na dveřích brněnské kavárny 

49 komentářů: „„Psi a dětičky do kavárny nepatří, “ tvrdí majitel

 1. No o této kavárně jsem už včera někde na internetu četla a ten zákaz je pro mne rozporuplný

  -sám majitel se prý nechal slyšet, že by maminku s kočárkem rozhodně nevyhodil a tím pro mne otupil ostří zákazu

  -je však pravda, že mi toto není příjemné, neboť děti plánuju a podobné restrikce jsou pro mne zvláštní

  -na druhou stranu….rozjívené děti a nebo nezvládnutá zvířata mi opravdu mohou zkazit posezení a když nad tím přemýšlím, nevidím v tom nic špatného. Jen bych to trošku přeformulovala něco jako: :není určeno pro děti a psy“ nebo „nejsme speciaizovaní na maminky s dětmi“….teď mne nenapadají žádné dobré formulace, ale něco takového…………a pokud budou opravdu kavárny, kde budou mít kopu hraček pro děti a nebo pastelky k zapůjčení zdarma, půjdu tam radši a bude mi jedno, že někde jinde mě nechtějí

  A k těm hračkám ještě dobrou kávu, prosím….

 2. Vzhledem k tomu, že je to kavárna kuřácká, tak bych tam se svými ratolestmi stejně nešel …

 3. Já (coby bezdětná) proti zákazu nic nemám, myslím, že prostorů, kde jsou děti naopak vítány, bude přibývat. Pětiletá holčička, která si maluje, jistě nikomu vadit nebude, a to ani v této kavárně. Ale ne vždy se děti chovají takto a ne vždy je rodiče usměrňují – třeba kavárna Práh ve Vaňkovce nakonec svůj dětský koutek zrušila, protože spolupráce s dětmi (a hlavně rodiči) nefungovala nejlépe. Někdy mi připadá, že lidé s dětmi a psi předpokládají, že všem budou připadat tak moc roztomilí jako jim samotným, ať dělají cokoli.

 4. Julinko, ahoj. nedalo mi nepřidat se k diskuzi-pro nás je to ožehavý problém,řešíme ho skoro denně.Některé mamky jsou super,děti si hlídají,mají o nich po celou dobu návštěvy kavárny přehled,ale jiné „vypnou“ okamžitě,jen co usednou ke stolečku a situace na kavárně se stává nezvladatelnou!!!!Takže vím,že spousta lidí jde za klidnou kávou raději jinam nebo přijde ve chvíli,kdy neočekává invazi dětí.Plně chápu přístup brněnského majitele kavárny,že pokud chce mít klidnou kavárnu,tak volí radikální cestu…

 5. Zajímavé a protichůdné názory, to se mi líbí! Jen tak dál.
  Vím, že si to tady přečte i Martin, majitel kavárny. Pokud by svůj názor napsal i on, bylo by to skvělé! Martine, jen do nás 😉

  Jani, díky, klidně zalinkujeme vaši krásnou kavárnu? Nechám to na Tobě.

 6. Taky si myslím, že je to rozhodnutí majitele podniku a tak je to třeba brát 🙂 Diskriminaci v tom nevidím, podniků pro maminky s dětmi opravdu přibývá a předpokládám, že tato kavárna bude nejspíš i kuřácká. Jako matka dětí se veřejně přiznávám, že prostředí plné pokřikujících dětí mi kávu nezpříjemňuje, proto bych takovému podniku bez dětí dala přednost. V zahraničí je to docela normální jev. Dokonce v Rakousku jsou hotely, kam rodiny s dětmi nejezdí, protože hosté si chtějí užít atmosféru klidu. Přiznám se, že dnes i já jezdím na dovolenou tehdy, když ještě nenastaly školní prázdniny. Má to svůj půvab 🙂 Neptej se mě Julko na upřímný názor, co jsem na některé rodiče dětí říkala v době, kdy jsem se s tímto problémem potýkala na vlastní kůži. Některé děti opravdu dokáží atmosféru narušit dost vehementně a někteří rodiče nehnout ani brvou. Snad mají dojem, že by se o jejich kázeň měl postarat personál!? Určitě by si maminky s dětmi neměly říkat, že majitel takového podniku jedná proti nim. Naopak! Takový podnik tu je proto, aby si matka od dětí zašla na kávu (bez dětí) a užila si to v té patřičné kavárenské atmosféře.

 7. Já ač bezdětný dávám přednost podnikům s vyšší četností výskytu dětí – vím, že mi zlobící malé dítě, které rodiče bohorovně ignorují, může zážitek z návštěvy restaurace/kavárny pokazit, ale je to jenom potenciální hrozba. Zato to, že mi v kuřáckém podniku pokazí zážitek kuřáci, jejichž kouř budu muset čichat je téměř jistota…

 8. Ale zapoměl jsem dodat, že rozhodnutí majitele podniku beru a nevidím v něm problém.

 9. A mimochodem třeba v Austrálii jsou (a nebo bývaly) i domy, kde nesměly bydlet děti ani psi….. na návštěvy samozejmě směli

 10. Mno, mně děti obecně nevadí, ale musí to být ty, které si kreslí nebo nenuceně konverzují s číšníkem. Ideální dítě je takové, kterému je tak 18 a víc. 🙂

  A na prostředí v kavárně si nemůžu stěžovat, opravdu se mi tam líbilo, byl jsem tam o letních prázdninách a bylo to fajn, káva dobrá, přítelkyně měla tuším čokoládu a ta jí taky chutnala.

  Jen teda, na rande to opravdu není ideální, skoro odkudkoliv je kamkoliv vidět, soukromí žádné a přišlo mi, že jsme je trošku obtěžovali, když jsme byli mladí a ne v obleku. Jinak fajn, slušnost především.

 11. Všichni tady zmiňujeme zájem hostů a majitelů kaváren, já si ale (možná naivně nebo kacířsky) myslím, že pokud kavárna nemá dětský koutek, dětem v ní moc dobře není. Vím, že rodiče chtějí participovat na společenském životě, přesto mi ale pořád připadá lepší trávit čas s dětmi v parku, v herně, nebo někde, kde si děti mohou hrát a chovat se přirozeně. Jako matku by mě stejně stresovalo zabavovat a uklidňovat rozjívené dítě v kavárně, to pak z klidného rozhovoru s kamarádkou není nic. A mít kojení, odříhávání, přebalování, pobíhání a křik cizího dítěte jako bonus ke kávě i zákusku mi, všichni rodičové promiňte, taky nepřijde úplně to pravé.

 12. Muj nazor znas:)) Tam, kde nejsou soudni „rodice“ resp. „majitele mazlicku“, musi nastoupit „zakazy“:)

 13. Jako matka malých dětí samozřejmě dávám přednost místům, které jsou pro děti vybavené. Ne vždy je to možné, ne vždy vybavení vyhovuje zrovna mým dětem. Občas se stane, že se prostě jdu sejít někam, kde dětský koutek není, zvlášť když se domlouvá víc lidí. Vzorné děti nemám, odcházím s pocitem, že po nás zůstala katastrofa a s velmi omluvným výrazem. Ale právě ta míra „vychování“ je můj osobní kámen úrazu. Nemyslím si ani, že by moje děti byly nevychované. Pochopím, že si to někdo může myslet, ale jako snad každá matka tyhle názory odfiltrovávám s tím, že se nemůžu zavděčit všem. Někam, kde nám je vyloženě špatně, se nevrátíme. Ale pokud se paní od vedlejšího stolu káravě ohlíží, zatímco obsluha je na děti připravená a vstřícná, vrátím se a budu doufat, že už se s onou paní nepotkám…

 14. Dokud je dost jiných míst, kam se rodiče s dětmi můžou uchýlit, tak takové omezení vítám. Beru ho z pohledu provozovatele jako výběr cílové skupiny, jako deklaraci: jsme tu pro obchodní schůzky nebo pro randění těch, kteří nechtějí, aby se jim připomínaly děti… beru to podobně jako když majitel žádá kuřáky, aby tam nechodili nebo jako kdyby si provozovatel steak-housu vyvěsil ceduli „nic pro vegetariány.“ U nás na maloměstě má jedna cukrárna dětský koutek se skluzavkou a hračkama, tak kdyby vedle byla podobná bezdětná kavárna, asi by se nic nestalo… hospoda nebo kavárna pro všechny skončí jako hospoda pro nikoho. Ale samozřejmě je důležité, aby jich bylo dost, aby si každý mohl najít tu svoji.

 15. Děti mám dvě, ale přesto kladu svobodu majitele rozhodnout se jestli tam pustí děti, psy, dovolí kouřit, zakáže kouřit, bude servírovat tatarák vysoko nad mým „právem“ vlézt někam s děckem, psem, být v nezakouřeném prostředí, zakouřit si, neposrat se. To jestli někoho mohou děti obtěžovat nebo ne je naprosto podružné…

 16. Mám doma dva kluky, v restauracích a podobných zařízeních se chovat umí, naučili se to (kupodivu:-) tak, že s námi odmalička občas do vhodných podniků chodili. Jsem ráda, že jsou existují vstřícní majitelé, kteří tolerují někdy nevhodné chování začínajících gurmánů a gurmetů, zejména pokud vidí, že rodiče se snaží jejich výstřelky usměrnit. A to je ono: Rodiče vždy odpovídají za chování svých potomků, i v podnicích, které jsou tzv. vhodné pro děti, bohužel někteří se tváří tak, jako kdyby k nim jejich dítě v jistých situacích nepatřilo (mnoho malých neřízených rozjívenců můžete potkat v kavárnách nákupních center a vskutku špičkových výkonů se dočkáte v restauraci v Ikee). Pokud má majitel kavárny v tomto ohledu špatné zkušenosti, má právo naznačit nesoudným rodičům, že v jeho podniku nejsou vítáni.

 17. Paušální diskriminace skupiny obyvatel je etickej problém. Zákazy jsou na prd. Ale pravda je, že když jdu na operu a poblíž se usadí nějaký dětičky, požádám biletářku o výměnu sedadla. Jsou prostě věci, který si chci užít bez ohledu na to, jak moc mám děti rád. Majitel zákazem říká vlastně dvě věci: 1. Jsem fašoun a děti mě serou. 2. Tady bude klid.
  Kde by byla sláva anglickejch klubů, kdyby tam mohl kdokoliv a v jakýmkoliv stavu.
  Kromě toho, že tady jde majitelovi zjevně o publicitu a vyhraněnost, mám dojem, že by celá věc šla řešit trochu jinak – třeba dětským koutkem za zvukotěsnou a kouřotěsnou izolací 🙂
  Co se psů a zvířat týče, na zákaz jejich vstupu kamkoliv, kde se podává jídlo nebo pití, by měl být zákon.

 18. Většina luxusních podniků nezamezuje vstupu dětí ani psů. Ti, co tam chodí, vědí moc dobře, jak se tam chovat. Já myslím, že zákon není potřeba 🙂

 19. Vše záleží vždy na míře tolerance jedinců. Žebříček hodnot v dnešním světě je prapodivně nelidský…Přeškrtnuté kočárky na provozovnách – to je prostě smutný důsledek bezduchého honění se za něčím co lze nahmatat či spočítat.
  To chcete fakt žít ve světě bez dětského smíchu a žvatlání? To už jste taky zapomněli, že jste byli dětmi??
  Jsem matkou živého dítěte a miluji dobrou kávu..tento výše popsaný případ není prvním místem, kde mi dávají najevo, že jsem vlastně handicapovaná..
  Jsem z toho fakt smutná.

 20. Celou kauzu vidim z mnoha stran:

  – pohledem zakaznika, ktery jde do podniku, ktery ma nejaky smer a nejakou tvar a chci, aby si ten podnik tuhle tvar a atmosferu drzel, tak to v podstate chapu.

  – pohledem provozovatele te kavarny to taky chapu, ze chce vytvorit misto, ktere bude mit svoji urcitou atmosferu a bude odpovidat tomu, jakou chci klientelu do podniku pritahnout.

  – pohledem rodice s kocarkem (i bez kocarku – proste s detmi) – chapu to rozhorceni, kdy chces jit na kafe do tohoto konkretniho podniku a nemuzes, protoze mas s sebou sveho potomka.

  Co mi na te kauze asi vadi nejvice, je ta jejich formulace o rozvijejicich se osobnostech. Jako by ten clovek nikdy nebyl dite a jeho osobnost se nerozvijela. Jako kdyby se uz narodil jako dospely a
  rozvinuty provozovatel kavarny. V tom mi to prijde dost pritazene za vlasy a asi bych volil jinou formulaci, jak omezit pristup deti do kavarny.

  Ale celkove, vzhledem k tomu, kolik je v centru Brna kavaren, kam deti mohou, mi to diskriminacni neprijde.

  I kdyz – kdybychom byli v USA, urcite by se nasel nekdo, kdo by je zazaloval a ten spor vyhral. ;o)

 21. Chápu rozhořčení rodičů nad nevybíravou větou o rozvíjející se osobnosti, taky mě to nadzvedlo. Také se pozastavuji nad některými reakcemi v debatě na i-dnesu, které svědčí o tom, že dotyčný přišel na svět jako dospělý jedinec dělením a hodlá se stejným způsobem rozmnožovat. Na druhou stranu: Vy berete běžně své potomky do zakouřených kaváren? A vychutnáte si kávu, pokud dámu vedle doprovází dítě, které svým chováním obtěžuje personál i hosty, přičemž to vše dotyčnou naprosto nezajímá?

 22. Já často děkuji trochu jinému přístupu k výchově potomků v našich končinách – děti jsou na veřejnosti mnohem klidnější a méně vlezlé, než jejich „západní“ vrstevníci. Samozřejmě se situace mění, malí evropané jsou si víc a víc podobní, ale pořád ještě můžeme být v klidu. Podle mě může obsluha vždy maminku poprosit o uklidnění sviště a když se nepovede, vždycky může slečka servírka udělat odvar z makovic a harantíka uspat, ne? 😉

 23. Já postoj pana majitele celkem chápu, dokonce bych našla i pochopení pro jeho větu o rozvíjejících se osobnostech. Viděla bych v tom snahu být přehnaně „politicky“ korektní, až trochu přestřelil. Bohužel přístup dnešních rodičů k dětem se mění a občas mě udivuje co dětem dovolí a v tom se bohužel vyrovnáváme západu. A proto i já se snažím malým svišťům vyhnout. Ale do kavárny si zajdu nejdřív v létě, jelikož bych nechtěla skončit jako uzenka, protože kouř dokáže pohodovou atmosféru z mého pohledu zkazit mnohem více.

  Jinak ječící, pobíhající haranty k mé velké smůle občas potkávám na zámcích a tam to teprve považuju za katastrofu !!

 24. Mě zákaz dětí v kavárnách moc sympatický není, právě proto, že si nemyslím, že je dostatek míst, kam mohou rodiče s dětmi (pokud nepočítáme špatné a často nevzhledné cukrárny, nebo fastfoody, kam jsou matky s dětmi tak nějak odkázány – proto jich nejvíc chodí kojit do Mc Donalda, protože jinde obtěžují.) Kuřácké podniky stále převažují. Děti v kavárnách mi nevadí, daleko hůř to snáším třeba v letadle, kdy se člověk nemůže nikam vzdálit a poslouchá jekot a cítí kopání do sedadla. A taky si nemůžete zvolit, že chcete místa široko daleko bez výskytu dětí. Samozřejmě všechno souvisí s odlišným vnímáním toho, že matka (rodič) se dnes považuje za část společnosti, která chce stejně jako ostatní cestovat, bavit se, ne jen se starat doma a na hřišti o své ratolesti. (což je možná pro zachování duševního zdraví taky docela důležité..) Můžeme se samozřejmě dohadovat, čí přístup je soběčtější – té části, co chce svůj bezdětný „luxus a klid“ ve veřejném prostoru (ať chceme nebo ne, děti jsou prostě budoucnost společnosti) nebo tedy té, jenž chce na společenském životě participovat.

 25. perfektni marketingovy tah, ktery majitele nestal ani korunu, nic vic, nic min …
  … GRATULUJI:)

 26. Taky mám malou dcerku a návštěvy restaurací či kaváren docela řeším. Jak píše pan Sklenička.. je důležité, aby jich bylo dost, aby si každý mohl najít tu svoji. A to je podle mě kámen úrazu. Myslím, že jich stále není dost – těch nekuřáckých, s dětským koutkem nebo aspoň přívětivých k dětem. Proto si tu radost z posezení u dobrého jídla a pití často odpustím, protože do kuřáckého prostoru bych dceru nikdy vědomě nevzala. A taky chápu rozhořčení nad nezvladatelnými dítky, které dokážou svými aktivitami na nevhodném místě pěkně otravovat. To je ovšem problém rodičů.
  Postoj majitele je pro mě pochopitelný. Forma vyjádření zakázu nikoliv.

 27. Pana majitele naprosto chápu. Bohužel se totiž mnozí rodiče nechávají inspirovat západním způsobem (ne)výchovy dětí, které si pak opravdu dělají co chtějí. Samozřejmě jsou i tiché a slušné děti, na druhou stranu, pokud potomek trpí hyperaktivitou a je obtížně zvladatelný, rozumný rodič se vyvaruje pobytu v kavárnách. A proti těm nerozumným je třeba se bránit :-))

  Ještě malinká poznámka, mamka pracuje v České spořitelně, kde je i dětský koutek a ryk dětí tam zní dnes a denně. Zajímalo by mě, jak by dopadl výzkum zabývající se stavem výkonu, popř. nervů v takovém prostředí.

 28. Promiňte, budu už trošku off topic: Řada lidí tady zdůrazňuje svůj odpor k západnímu stylu výchovy dětí. Zajímalo by mě tedy, kolik dětí ze „západu“ potkali, aby mohli hodnotit? A jaký styl výchovy je pro ně ten správný? Zdá se mi totiž, že někteří jedinci s láskou vzpomínají na dobu, kdy děti byly od malička vychovány k tomu, aby jako dospělí lidé „drželi hubu a krok.“ Jejich vlastní názor a osobnost z nich byly pečlivě vymýceny socialistickou výchovou. A také mě zaráží, když výchovu dětí hodnotí lidé, kteří žádné děti nemají.

 29. Děti nemám, jen občas pujčené. To už spíš chodím do kavárny se psem. A myslím, že pokud jsou rodiče/majitelé psů rozumní, tak se to dá zvládat docela v pohodě. Pokud je dítě/pes v klidu, proč ne. Pokud křičí/štěká, vadí mi to a asi z kavárny rychle odejdu.

  A proto chápu majitele Café Blended.

  Je to docela jeho věc, jaké zákazníky si do podniku pozve. V určitých situacích bych velmi ráda šla do kavárny s jistotou, že mne tam nebude nic rušit.
  On mi to díky zákazu dětí a psů může jako jeden z mála zaručit. Myslím, že je to možnost rovnocenná k rozhodnutí pořídit si kavárnu children friendly. Vyhraní si tím skupinu zákazníků, kteří ke mně budou chodit. Vidím to prostě jako další možnost, jsou kuřácké, nekuřácké, prodětské, propsí aj. kavárny, proč by nemohla být kavárna čistě pro dospělé:)

  Pokud se mi to nelíbí, můžu jít jinam, Brno není vesnice, kaváren (i vyhraněně dětských) je tu poměrně dost.

  Při ostatních návštěvách holt půjdu jinam, podniků, kde mne chtít budou, je v Brně dost. Vím, že zejména pes může hodně lidem vadit, takže nevidím důvod, proč někoho nutit, aby ho do svého podniku musel pouštět.

  Navíc

 30. Osobně nemam nic proti tomu, kdyz jsou v kavarnach zvirata – byvaji potichu a nikdo o nich ani nemusi vedet, pokud zrovna nestekaji a i tak je to pro me osobne mnohem lepsi nez kdyz se kousek od meho stolu zacne vztekat male nezformovane cosi (ano, myslim dite), souhlasim s myslenkou prodetskych kavarena ty jsou navic ted dost na vzestupu a to i v takovem meste jako je Hradec Kralove..Kavarna je pro me misto, kam si jdu popovidat a v klidu si vychutnat piti na ktere mam zrovna chut a ne abych se vytocila nad detskou nevychovanosti..pokud uz rodic chce svoje mrne vzit do takoveho podniku, pak by melo byt natolik vychovane aby to zvladlo v klidu, tichu bez vztekani, pak ano, jenze jak se to ma odhadnout? to uz je lepsi globalni zakaz a jistota klidu..

 31. Já v tom nevidím naprosto žádný problém – jako si nemůžu v kavárně s dětským koutkem stěžovat na hluk, tak můžu zřídit kavárnu, kde si děti nepřeju. Formulace „zákazu“ na mě spíš působí, že se jeho autor snažil být vtipný a moc mu to nevyšlo, spíš je to nezdvořilé.
  Ale je to skvělá reklama-to jednoznačně;-)

 32. Je svaté právo majitele nastavit si svoji provozovnu jak chce. Mám syna a do kavárny ho (zatím) taky neberu. I mě vadí občas maminy, které si myslí, že jejich nezvedené děti jsou nedotkutelné. Pokud funguje ohleduplnost a slušnost, není třeba zakazovat. Majitel měl zjevně jinou zkušenost a vyřešil plným právem to po svém.

 33. „Zato to, že mi v kuřáckém podniku pokazí zážitek kuřáci, jejichž kouř budu muset čichat je téměř jistota…“

  No tak prece nechodte Kytko do kurackeho podniku. Me by ani nenapadlo tam jit, abych cuchala kour. Vyhledavam podniky, kde se nekouri a nechodim do kurackych – je to proste :o)

 34. Beta: upřímně řečeno chodím, i když pouze výjimečně a pouze tehdy, když nekuřácký podnik nikde v okolí není, nebo když mě při výběru podniku přehlasujou. Pokud si můžu vybrat, jdu rozhodně do nekuřáckého.

 35. Taky se vyhýbám kuřáckým kavárnám. Někdy je ale problém s vymezením částí pro kuřáky a nekuřáky. Přijdete do krásně nezakouřené kavárny, sednete si do nekuřácké části, objednáte a vedle Vás se posadí kuřák a zapaluje si jednu od druhé. Netuším proč kuřáky tolik fascinují zrovna místa na rozhraní zón a ještě přímo vedle nekuřáků, když je jinde hodně volných míst,ale je to často tak. Celkem nedávno jsem viděla nešťastnou rodinku s dítětem v takové skoro by se dalo říct luxusní cukrárně víc než kavárně, jak rychle dojídali, aby se mohli vzdálit od bezohledného kuřáka, který si v jinak prázdné kavárně sedl hned vedle nich. Sama mám takovýchto zkušeností taky několik, takže mnohem raději volím kavárny vhodné pro děti, i když mé dítě už asi nikdo za dítě nepovažuje. Jsem tam spokojená a ještě se mi nestalo, že by někdy byl s kterýmkoliv dítětem problém. S dcerou jsme chodili do kaváren asi od jejích pěti let a nikdy ji to nenudilo, kavárny měla ráda a má je ráda stále, takže investice do dětských zákazníků také nemusí být zrovna špatná taktika.

 36. Majitel jasně vymezil mantinely, ve kterých se zákazník může pohybovat. Je to fér vědět, kam se člověk vydává, aby případně nemusel své děti/psy okřikovat anebo nešel na jednání někam, kde mu do toho bude někdo křičet/štěkat. Neberte to osobně a budete v pohodě.

 37. Jako dvojnásobný rodič takovou kavárnu jedině ocením. Někdy si člověk prostě potřebuje od toho dětského mluvení, ječení a brblání odpočinout. Pak je taková kavárna jedině vítána.
  A to už nemluvím o tom, že děti do takových (zakouřených) prostor nepatří. A do třetice, mělo by být nezadatelným právem majitele určit, koho si do svého podniku pustí. Když už kvůli ničemu jinému, tak proto, že také garantuje ostatním hostům určité podmínky.

 38. Stejně tak jako má majitel právo na ten zákaz, tak já mám právo vybrat si, kde budu utrácet své peníze. Ke škodě majitele této kavárny tak budu činit jinde. Toť je mé stanovisko 😉

 39. osobně především naprosto nechápu, jak je možné, že uprostřed evropy l.p. 2009 je ještě tolerován nikotinismus na veřejnosti, tedy i v kavárnách. to je první výhrada a zdaleka nejen vůči cafe blended. nikotinismus je plně srovnatelný s aktivním terorismem. ročně onemocní nebo na důsledky pasivního kouření tisíce lidí. kromě toho nikotin smrdí hůře než hnůj.

  k opatření, které zavedl provozovatel cafe blended vůči dětem mám výhrady, především to mohl podat slušněji. pokud ale nakonec děti z kavárny nevykazuje, tak se to dá snést.

  vstup pejsků do kávárny nechť si klidně omezí. je to jeho svaté právo. už třeba jenom proto, že jsou děti, které se psů bojí 😉

 40. mě přijde naprosto nepřijatelné to takhle striktně zakazovat. Co přijde dál ?
  Telefonování ?
  Hlasitá mluva ?
  Smích ?
  Invalidé ?
  Postižení ?
  Je mi z toho smutno….

 41. to dalimil: telefonování, hlasitá mluva, smích, to jsou snad přirozené projevy návštěvníků, které nikomu neškodí. stejně tak přítomnost invalidů a postižených snad (xxxxxxxxxxxxxx vymazáno) neškodí.
  klíčem k mému postoji k agresivnímu nikotinismu je to, že jde o činnost, která všem okolo škodí. škodí zdravotně a nádavkem smrdí. smích ani postižení neškodí a nesmrdí.
  děkuji za pochopení.

 42. Děkuji za komentář. Příště prosím bez vulgárních výrazů nebo komentář vymažu celý rovnou. ď.

 43. Dobrý den, nedá mi, abych se také nepřipojila k diskusi nad dětmi v kavárně. Mám totiž zbrusu čerstvou zkušenost: v Medlánkách otevřeli před pár týdny skvělou kavárku Coffee Club. Nejsem na kávu žádný odborník, jsem „jen“ vášnivý a nadšený konzument. Kávu v Coffee Club mají vynikající – vyzkoušela jsem epresso, latte, capuccino a vše dokonalé (mimochodem by mě zajímalo hodnocení Julie 🙂 ). ALE: zřejmě proto, že je kavárna v úplně nové sídlišti, zřídili tam místo jednoho stolu dětský koutek. Já sama mám tři děti v rozpětí 3 až 9 let, takže jsem v této oblasti poměrně slušně orientovaná. Tři hrající si děti v koutku ( a hrály si docela normálně ) nám zážitek z kávy úplně smazaly. Já to mám srovnané takto: když si chci popovídat nad kávou a vzít s sebou děti, vybírám dětské kavárny. Tady nečekám žádný kávový zážitek – i když dobrá káva potěší. Je mi v podstatě jedno, jakou kávu tady piju, protože jsem v prostředí, které je vytvořeno na prvním místě pro děti. Když ale chci mít opravdouvou kavárenskou pohodu, jdu bez dětí a vybírám kavárnu , kde děti spíše nepotkám, abych si kávu a vše co k ní patří náležitě vychutnala. A pokud se tam naskytnou děti, tak musím na rovinu říct, že mě ruší. Sama svoje děti neberu, abych měla klid, tak mě pak mrzí, když mi ten klid pokazí jiné děti. Kavárna v Medlánkách je vlastně takový kočkopes. Dětská kavárna to není, ale díky tomu koutku si myslím, že lidé, kteří by opravdu ocenili tu dokonalou kávu , tam zae tak čato nepůjdou, protože k takové špičkové kávě je potřeba i špičkové prostředí. A to tam bohužel není. Samozřejmě je možné, že kavárně většinový obrat plyne z rodičů s dětmi, proto se takto rozhodli.

 44. Darino, díky za exkluzivní tip!! Přiznám se, že mě mnohem víc zaujala kavárna samotná a její hlavní produkty – káva, než dětský koutek ano nebo ne. Už jsem tam byla!
  Sem s dalšími tipy, miluju je!

 45. Zákaz vstupu dětí a zvířat mne osobně nijak nepobuřuje. Pokud vás u jídla či posezení nad kávou ruší cigaretový kouř, můžete navštívit zařízení nekuřácké, pokud vás ruší kníkání dětí či pejsků, majitelé vám nabídli rozumnou alternativu. V případě, že obsluha nebude nijak nezdvořilá v dodržování uvedených zákazů nebo se počet takových zařízení nesmyslně nepřemnoží, fandím rozšíření palety služeb.

 46. Tahle kavárna je pro mě poslední dobou tak nějak domovská a poměry tam znám velmi dobře…jinak ceduli s přeškrtnutým kočárkem zvládi už ukrást nějací pubescenti…a z vlastní zkušenosti vím, že výskyt maminek s dětmi byl nadměrný, pobíhající ratolesti kolem čtyř pěti let, sahající na vše a všechny v dosahu, mě, vysloveně sraly…tohle není diskriminace či co, tohle je jenom jedna z možných cest, jak vytvořit podnik s konzistentní dobrou atmosférou a zabránit tomu, aby hosté byli rukojmí nezvedených potomků…

 47. Zdravím všechny…

  docela mne pobavilo narazit na tento článek 😀 Díkybohu je to alespoň další (byť negativní) reklama.
  Blended Café je výtečná kavárna se skvělou obsluhou. Chodím tam od začátku a postupem času si i vybudovala perfektní vztah s obsluhou, která se ke mě už od začátku chovala mile a profesionálně.
  Je to místo, které doporučuji všem svým přátelům nehledě na to zda mají či namají děti. Sama děti (zatím) nemám a považuji za plus, že má tato kavárna na dveřích přeškrtnutý kočárek, neboť když si chci posedět na jednání nebo v klidu s přáteli, vyžaduji skutečně klid a ne že kolem mě bude pobíhat rozjívené nevychované dítko. Bohužel většina rodičů své děti považuje za úžasné, roztomilé a natolik skvělé, že je mi z toho občas až zle, jak své rodičovství nutí všem kolem.
  Navíc – dle mého osobního názoru rodiče nemají děti co vystavovat kouři z cigaret, takže ať pomlouvají kavárnu jak chtějí, Ti co do 100%-ně kuřácké kavárny vezmou, jsou pro mne milionkrát horšími lidmi než někdo kdo na SVŮJ VLASTNÍ PODNIK vyvěsí ceduli přeškrtnutého kočárku :o)
  Mimochodem, pan majitel vstup nezakazuje. Přeškrtnutý kočárek ještě neznamená zákaz dětem (teda aspoň jsem si nikdy cedule přeškrtlého dítěte nevšimla :-D). Tato kavárna není kdovíjak velká a kočárek by prostě překážel obsluze to za prvné a za druhé dodám – pokud by se tam vůbec vešel 😉 Navíc to není zrovna bezpečný prostor. Dítě (řekněme si to narovinu – většina dětí je jak pytel blech a v klidu rozhodně dlouho nevydrží) by si navíc mohlo pobíháním ublížit.
  K nadpisu: Do dvora v kostýmku či dobře padnoucím obleku – nesmysl. Kde je to napsané. To že to je kavárna, vzhledově i cenově působící na docela vysoké úrovni ještě neznamená, že když tam člověk dojde oblečen „normálně“ budou se k němu chovat špatně. Pamatuji si, když jsem v tomto podniku byla poprvé – byla jsem na přestávce a šla ochutnat kávu a podívat se na nový design a obsluhu kavárny. V první chvíli jsem se styděla, že mám na sobě kapsáče a firemní tričko… ale obsluha se ke mě chovala jako k váženému hostu. Tehdy si mne okamžitě získali. Na hloupou kritiku nějaké omezené redaktorky bych skutečně v tomhle případě nedala a být všemi rozumnými lidmi, sama bych do podniku nejprve zašla než bych začala kritizovat. Ovlivňování médii je sice dnes naprosto běžné, ale já stále věřím v to, že ne všichni si nechají vymýt mozky 😉

  No, uf! Rozepsala jsem se, ale zase na druhou stranu – v Blendedu se cítím dobře skoro jako doma. Vadí mi, když někdo uráží vzásadě neprávem dobré místo z jedné malé zkušenosti.

 48. Omlouvám se za pozdní příspěvek, ale stránky jsem objevila nedávno a navíc v Brně nežiji, jen sem často jezdím. Jsem naopak ráda, že v době, kdy je všechno přátelské k dětem je také něco přátelské k dospělým. Ostatně v cizině jsou i hotely, do nichž nesmějí děti. Je mi líto, děti nejsou bohové. Pro děri nechť jsou nekuřácké cukrárny.

 49. Vezmu to z jiné stránky.Jak můžeme chtít, aby bylo dítě vychované a vědělo,jak se má v kavárně či restauraci chovat, když ho tam nevezmeme?Doma ho sice stolování a slušnému chování taky naučíte, ale jak má doma rozumět větě „To se v restauraci nedělá“ když žádnou nikdy nevidělo?Mám pětiletou neteř, kterou její rodiče od malička brali do kaváren a restaurací a koukali byste, jak se ta malá mlsounka u stolu špičkově chová.Někteří hosté by se od ní mohli učit.
  Spíš než děti mě rozčilují rodiče, kteří nechají svoje dítka řádit a obtěžovat hosty,i když je to nepřeslechnutelné a oni jediní dělají, že to nevidí neslyší.A běda když jim to jemně naznačíte.

  Mimochodem v této kavárně jsme s manželem byli jen jednou a nikdy už tam nepůjdeme.Personál byl nepříjemný a neochotný, měli jsme pocit, že je obtěžujeme.A to jsme byli v gala cestou do divadla…

Napsat komentář