Rohlíky z kopce

Osud mi musel dát pořádně po čuni, abych se probrala a z běhu zvolnila do chůze. Jsem totiž povahou šťastně uřícený sprinter a rychlý tok krve v žilách mi vždycky vyhovoval. Přijímám to, i když vím, že to stejně rychle přeřadím a vrhnu se zase na trať.

Teď mám čas si ji v klidu prohlídnout, promyslet a pořádně nasát její vůně :)) Píšu, plánuju, běhám, lektoruju kurzy a nadávám jenom trošku. Taky vařím, peču a čtu. Peču a čtu! A o tom to dneska bude. Zrovna teď mě díky Rachadovi (linkoval na FB) baví vtipné texty z rodinné farmy conovehonakopci.cz. Zaregistrujte se, jinak se nezasmějete, protože články jsou skryté. A jeden recept Kláry mě nadchl tak, že jsem hned rozfajrovala troubu. Domácí rohlíky. Musím ale pozdravit svoji mamku, protože ta z téměř stejného těsta dělá úžasné houstičky. A vzduchem načechrané kynuté těsto a vůně zlatavých housek z trouby je moje dětství. Mamka je totiž umí ze všech nejlíp a dokáže je báječně naplnit křenem a okurkou a jemně posypat hrubou solí nebo mákem. Jsou neopakovatelné, krásné a chutnají nám na rodinných oslavách. Trochu se stydím, že spoléhám na ni a nenapeču je sama. A že mě teprve článek jinde donutí otevřít svoji zamaštěnou kuchařku a zadělat na kvásek. Takže mami, tohle nejsou tvoje copánkem pletené housky, protože ty tvoje jsou jedinečné. Zaslouží si samostatný článek, ale teď nemám fotku. Tohle jsou rohlíky, které chutnají trochu jinak, mají jiný tvar a hnětla je jiná ruka. Byly ale taky moc dobré, a to už zase moje díky patří Kláře na kopec. Dcera snědla tři rohlajzy ještě horké, mazala si je máslem a to se úžasně rozpouštělo. A Fanda přiletěl z karate a s plnou pusou na mě volal, že jsem skvělá. Takže až vás bude zlobit třeba vlezlé prosincové počasí a tma za oknem, zadělejte taky na domácí housky nebo rohlíky. S máslem jsou fakt boží.

Rohlíky od Kláry z kopce

Potřebujete:

  • Půl kila hladké mouky (budete mít 16 malých rohlíků)
  • kvásek z půlky droždí (plus lžičku cukru, mléko a mouku do kvásku)
  • zarovnanou polévkovou lžíci soli
  • tři lžíce oleje
  • žloutek do těsta
  • žloutek k potírání rohlíků
  • mák a hrubá sůl na posypání

Z droždí, mléka, cukru a trošky mouky zaděláme kvásek a necháme v teple kynout. Trvá to  asi 15 minut. Z mouky, nakynutého kvásku, oleje, žloutku a soli zaděláme těsto v teplé míse. Já mám keramickou a nechám ji chvíli stát na varné desce, je trochu rozehřátá od trouby, která je zapnutá. Kvasnice potřebují teplo, ale ne horko, jinak těsto nevykyne. Při hnětení žbrdněte do těsta trochu vlažné vody. Aby bylo těsto vláčné a hladké, musí se dobře propracovat. Nelepí se na mísu ani vál a při hnětení vydává typický zvuk. Až bolí ruka a těsto je lesklé, mísu přikryjeme utěrkou a necháme v teple asi hodinu nakynout.

Těsto rozdělíme na poloviny. Obě koule rozválíme na placku a nožem nebo rádýlkem je hvězdicovitě rozdělíme na osm trojúhelníků jako pizzu. Dvakrát osm je šestnáct, máme tedy šestnáct stejných dílů na rohlíky. Každý kousek smotáme od širšího konce a stočíme do úhledných rohlíků. Na plechu je potřeme rozkvedlaným žloutkem a posypeme mákem a solí. Necháme na plechu ještě asi pět minut kynout. Pečeme dozlatova na 180 -200 stupňů Celsia asi 8-10 minut.

1 komentář: „Rohlíky z kopce

Napsat komentář