Salátová soutěž a třetí zuby

28.12.11

Chilli Menu: Zápisky

Dárky, prskavky, nošení novin i dávka přismahlých lineckých hvězdiček. Vánoce jsme prožili mile a předvídatelně. Možná o fous méně uhoněně než jindy. Se šťastnými dětmi a psem cupujícím papír a papírové mašle. Hodí se ale k ježíškovskému rozjímání i tvrdé soutěžení? Hodí, Ježíšek i Děda Mráz nám to rozhodně odpustí…

Mám čtyři sourozence a máma s tátou pro nás připravili nesčetně vánočních oslav. Hutnou chuť tátova bramborového salátu a recept na křehké a pocitronované holandské řízky jsme si, bráchové i ségry,  odnesli z domova s sebou. A tyhle tradiční dobroty připravujeme i ve svých nových rodinných odnožích. Jsme žraví fajnšmekři a všichni se rádi aktivně motáme v kuchyni. Logicky mi z toho vyplývá, že saláty by v šesti brněnských rodinách měly mít podobné složení, chuť i konzistenci. Jenže ne! Každý chutná úplně jinak. Změřili jsme si to :) )

Brašule letos vymyslel (a díky mu za skvělou fotku!), že si saláty vzájemně ochutnáme, ohodnotíme a vyhodnotíme ten nejlepší.  Na Štěpána jsme všichni poctivě dodali plastový tyglík se svým uleženým vzorkem a degustační porci kydli na očíslovaný talíř. Všichni příbuzní poté zodpovědně očmuchávali majonézové hromádky, sousta pečlivě vychutnávali a přidělovali vzorkům čísla od jedničky do šestky. Překvapilo mě, že někdo z mých blízkých dává k bramborám jen zelený hrášek a dochucuje hodně do kysela. Druhá rodina zase brambory i kořenovou zeleninu krájí nezvykle na pidikostky, takže uvařené kusy drží při sobě v takových kouličkách. Já jsem zase během let postupně zapomněla, že táta dává do salátu malé křupavé fazole a připravuji  salát bez luštěnin.

Výsledky byly slavnostně předneseny, s potleskem a výskáním. A druhý brácha si s celou svou rodinou šťastně přišel pro vyleštěnou putovní cenu. Jeho salát byl fakt výborný a vyhrál právem.

PS: O pár chvil později jsem se při rodinném věštění dozvěděla, že mi pomalu narostou třetí zuby. Jsem na tom určitě líp než ségra, které děti předpověděly deset malých koťátek…

Co neobvyklého děláte na Vánoce vy?

 

Co si myslíte vy?

Vždy čerstvé komentáře